Ze školy byste měli vyjít se správnými nástroji, které vás posunou dál. Praxe vám ukáže, kde je ten posun potřeba

9. 10. 2023 Markéta Šeptunová ECON

V rozhovoru se dočteš

  • Jak může zapojení do studentského spolku ovlivnit tvoji budoucí kariéru?
  • Proč je pro práci v HR důležitý reporting a analytické myšlení?

Podle čeho jsi vybíral obor na vysoké škole?
Popravdě, ještě v posledním ročníku na gymnáziu jsem netušil, co bych chtěl dělat. Nicméně velmi jasně jsem věděl, že obory jako medicína, přírodní vědy nebo informatika nejsou směr, kterým se chci vydat. Podobně to bylo i s humanitními obory. Touto vylučovací metodou jsem dospěl k ekonomii. Ekonomicko-správní fakulta (ECON) už tenkrát díky ISu poskytovala hodně informací a po menší analýze programů a oborů jsem zjistil, že 5letý obor Finance má nejlepší poměr podané přihlášky – přijetí. Což je, když se nad tím zpětně zamyslím, vlastně velmi příznačný přístup pro absolventa ekonomické fakulty. (smích)

 O podpoře fakulty

Naštěstí ECON silně podporovala i studentské spolky a v jednom z nich – AIESEC – jsem dostal příležitost vyzkoušet si HR management organizace o 30+ lidech.

Bez popisku

O Janovi

Ing. Jan Štafa
 LinkedIn

Jan Štafa pracuje ve firmě Siemens už téměř 7 let. Začínal zde jako Talent Aquisition Specialist a postupem času se propracoval na pozici Senior Talent Acquisition Partner. Jan obsazuje různorodé pozice v IT oddělení, financíchprojektovém managementu. Talentované lidi hledá i pro vedení společnosti jak v České republice, tak na centrále v Německu nebo jinde po Evropě. Kromě této agendy také vede malý náborový tým.

Vystudoval

Pracuje jako

Profese: HR manažer

Konkrétní název Honzovy pozice: Senior Talent Acquisition Partner

Jak jsi se dostal na pozici Senior Talent Acquisition Partner?
Byť mě studium a zejména oborové předměty bavily, postupně jsem zjistil, že kolegové jsou v oboru lepší než já a ve finále bych jako účetní nebo finanční manažer skončil jako průměrný zaměstnanec. A to jsem nikdy nechtěl. Naštěstí ECON silně podporovala i studentské spolky a v jednom z nich – AIESEC – jsem dostal příležitost vyzkoušet si HR management organizace o 30+ lidech. Řekl bych, že tam jsem našel to, v čem jsem opravdu dobrý a co mě baví. První práci jsem pak dostal na HR oddělení firmy Red Hat a postupně jsem sbíral zkušenosti. Nakonec jsem se rozhodl věnovat zejména náboru zaměstnanců. A tomu se věnuji dodnes.

V každém případě znalosti ze školy používám každý den. Možná ne v operativních věcech, ale pomáhají mi se orientovat ve strategických tématech a vidět přesah a dopady mé práce na firmu a určovat vhodnou strategii pro další kroky.

Jaká je náplň tvojí práce? Co tě na ní baví a co ne?
Můj den zahrnuje několik šálků kávy a spoustu rozhovorů. Vždycky říkám, že jsem placen za to, povídat si s lidmi o jejich práci. Ale ve zkratce:

  • obvolávám zájemce o pracovní pozice ve firmě a organizuju průběh jejich pohovorů,
  • vyjasňuji si s manažery ve firmě jaké pozice hledáme, jaký je stav a jakou strategii náboru zvolit,
  • co neměřím, neexistuje – takže trávím i čas reportingem a analýzou procesu, kde se snažím najít i možná zlepšení jak pro hladší proces, tak pro zvýšení počtu obsazených pozic,
  • vedu malý tým náborářů, a tak jsme s kolegy a kolegyněmi z týmu v úzkém kontaktu.

Jaké 3 dovednosti v práci využíváš nejčastěji?
Analytické myšlení, otevřená a upřímná komunikace a angličtina.

Co bys vzkázal těm, kteří uvažují o roli Senior Talent Aquisition Partner? Co je dobré umět a kdo se na pozici hodí?
Řekl bych, že člověk musí být organizačně schopný, komunikativní a musí umět naslouchat. Zbytek je jenom o tom nebát se a naučit se technické základy o firmě a pozicích, které má na starosti.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info