Jak jsi se dostal na pozici Senior Talent Acquisition Partner?
Byť mě studium a zejména oborové předměty bavily, postupně jsem zjistil, že kolegové jsou v oboru lepší než já a ve finále bych jako účetní nebo finanční manažer skončil jako průměrný zaměstnanec. A to jsem nikdy nechtěl. Naštěstí ECON silně podporovala i studentské spolky a v jednom z nich – AIESEC – jsem dostal příležitost vyzkoušet si HR management organizace o 30+ lidech. Řekl bych, že tam jsem našel to, v čem jsem opravdu dobrý a co mě baví. První práci jsem pak dostal na HR oddělení firmy Red Hat a postupně jsem sbíral zkušenosti. Nakonec jsem se rozhodl věnovat zejména náboru zaměstnanců. A tomu se věnuji dodnes.
V každém případě znalosti ze školy používám každý den. Možná ne v operativních věcech, ale pomáhají mi se orientovat ve strategických tématech a vidět přesah a dopady mé práce na firmu a určovat vhodnou strategii pro další kroky.
Jaká je náplň tvojí práce? Co tě na ní baví a co ne?
Můj den zahrnuje několik šálků kávy a spoustu rozhovorů. Vždycky říkám, že jsem placen za to, povídat si s lidmi o jejich práci. Ale ve zkratce:
- obvolávám zájemce o pracovní pozice ve firmě a organizuju průběh jejich pohovorů,
- vyjasňuji si s manažery ve firmě jaké pozice hledáme, jaký je stav a jakou strategii náboru zvolit,
- co neměřím, neexistuje – takže trávím i čas reportingem a analýzou procesu, kde se snažím najít i možná zlepšení jak pro hladší proces, tak pro zvýšení počtu obsazených pozic,
- vedu malý tým náborářů, a tak jsme s kolegy a kolegyněmi z týmu v úzkém kontaktu.
Jaké 3 dovednosti v práci využíváš nejčastěji?
Analytické myšlení, otevřená a upřímná komunikace a angličtina.
Co bys vzkázal těm, kteří uvažují o roli Senior Talent Aquisition Partner? Co je dobré umět a kdo se na pozici hodí?
Řekl bych, že člověk musí být organizačně schopný, komunikativní a musí umět naslouchat. Zbytek je jenom o tom nebát se a naučit se technické základy o firmě a pozicích, které má na starosti.