Nauč se podnikat!
Láká tě založit si vlastní business? Vyber si jeden z celouniverzitních předmětů o podnikání a připrav se na svoji cestu k podnikání!
Web je ve výstavbě a informace na něm nejsou zcela kompletní.
V rozhovoru se dočteš
Kam jsi chodil na střední školu?
Chodil jsem na Gymnázium Kapitána Jaroše v Brně. Zde jsem se také poznal s dalšími spoluzakladateli naší společnosti.
Co nebo kdo tě ovlivnil při rozhodování, na jaký obor na vysokou si podáš přihlášku?
V mém případě se jednalo o podobnou situaci jako při volbě střední školy. Na základce jsem neměl úplně jasnou představu, co chci dělat, proto jsem také skončil na gymnáziu. Před maturitou jsem chodil na volitelný seminář ekonomie, který mě bavil a líbilo se mi i široké uplatnění absolventů ekonomie, proto jsem se rozhodl pro tento směr. Zároveň jsem ale zvažoval i třeba matematickou biologii, která mě sice obsahem studie lákala, ale profesní uplatnění už méně.
Ing. Tibor Kučera
LinkedIn
Tibor Kučera je spoluzakladatelem startupu Salmondo - webové aplikace pro podporu kariérového poradenství na základních a středních školách. Při studiích na Ekonomicko-správní fakultě strávil rok na univerzitě v Kanadě. Po získání inženýrského titulu vyjel za zkušenostmi do Indie a na Filipíny, kde v rámci trainee programu pracoval jako produktový manažer. Poté se společně s bývalými spolužáky pustil do vlastního podnikání. Svůj volný čas věnuje své roční dcerce, kolektivním sportům (florbal, fotbal) a cestování.
Profese: Podnikatel
Konkrétní název Tiborovy pozice: Co-founder Salmondo
Bylo pro tebe studium na ekonomce v něčem náročné?
Některé předměty byly náročné, zejména si vybavím statistiku, angličtinu a marketingový výzkum. Získané znalosti v těchto předmětech nicméně v praxi pravidelně využívám (v případě angličtiny každý den), takže jsem za to zpětně vlastně rád.
Přemýšlel jsi v průběhu studia, že bys obor změnil, nebo jsi cítil, že ses trefil hned napoprvé?
O změně oboru jsem nikdy během studia nepřemýšlel, v rámci Ekonomicko-správní fakulty byl Business management jednoznačná volba. Obsah studia odpovídal mým očekáváním, a navíc jsem měl skvělý kolektiv spolužáků.
Na co ze svých vysokoškolských studií rád vzpomínáš?
Určitě na zmiňované spolužáky a studentský život. Druhým zásadním zážitkem byl potom roční studijní pobyt na University of Victoria v Kanadě, za který jsem doteď nesmírně vděčný. Pokud jde o představy o mém dalším směřování, byla tato zkušenost jednoznačně zlomový moment – zejména díky absolvovanému předmětu, který se věnoval podnikání.
O motivech k založení Startupu
„Sami jsme si tak vyzkoušeli, jak je náročné rozhodovat o své budoucnosti bez jakékoliv pomoci. Když jsme se pak se spolužáky ze střední po letech potkali, řekli jsme si, že by bylo skvělé s tím něco udělat...“
Kde jsi vzal inspiraci k založení startupu?
Na střední škole jsme žádnou možnost kariérové poradenství neměli. Sami jsme si tak vyzkoušeli, jak je náročné rozhodovat o své budoucnosti bez jakékoliv pomoci. Když jsme se pak se spolužáky ze střední po letech potkali, řekli jsme si, že by bylo skvělé s tím něco udělat a dát školám nástroj, díky kterému by mohli poradenství poskytovat efektivně. Zároveň jsme také zjistili, že problém je většinou i v tom, že kariérové poradenství má ve škole na starost výchovný poradce, který na to absolutně nemá čas a často ani vzdělání/kompetence. Cílem Salmondo je tedy pomoci poradcům poskytovat kariérové poradenství kvalitně a efektivně.
Jaké byly vaše začátky se Salmondem?
Období od založení společnosti po spuštění první verze produktu trvalo zhruba rok. Vývoj jsme financovali z vlastních zdrojů, půjček a drobné angel investice – oboje z okruhu FFF (friends, family, fools), což je velmi častý způsob financování startupů. Poté už jsme vývoj financovali z tržeb. Zatím tedy startup rozvíjíme formou bootstrappingu, tedy bez externí investice.
Jak bys popsal svůj běžný pracovní den? Čemu všemu se věnuješ?
V mém případě se jedná především o kombinaci marketingu a produktového managementu. V praxi to znamená, že tvořím marketingové kampaně, webové stránky, komunikuji s vývojáři a z části se věnuji i obchodu. Jak to tak ve startupu bývá, člověk sedí na několika židlích zároveň a řeší, co je zrovna urgentně potřeba a co hoří. Zároveň ale nejsem jediný founder, takže máme role v rámci možností rozdělené (smích).
Jaké dovednosti na tvé pozici nejčastěji využíváš, a naopak, jaké dovednosti cítíš, že ti chybí?
Klíčové jsou rozhodně komunikační dovednosti, a to jak v češtině, tak angličtině. Z odborného hlediska využívám především praktické znalosti marketingu, které jsem nabyl v rámci profesních zkušeností, ale nějaký základ jsem získal už i na škole. Marketing je zrovna odvětví, které se hodně rychle mění a řekl bych, že praxe je zásadně důležitější než teoretické znalosti. Své mezery naopak vidím v plánování a prioritizaci činností – v tom svádím neustálý boj a je zde prostor pro zlepšení.
O přípravě na profesi podnikatele
„Pokud se bavíme o podnikání, tak si popravdě nemyslím, že je možné se něj připravit ve stejném smyslu jako například na profesi doktora nebo učitele. Rozhodně ale bylo studium velmi dobrý základ...“
Pojďme se podívat na pár investorských pojmů, které se hodí znát každému podnikajícímu:
Angel investice - investoři vkládají svůj kapitál do malých a středních společností na začátku jejich růstu, obvykle ve fázi počátečního rozvoje.
FFF investoři (Friends, Family & Fools) - jsou to ti, kteří často podpoří začínající projekt nebo nápad finančně. Je vhodné hledat jejich podporu předtím, než oslovíte investory.
Bootstrapping - začínáte pouze s vlastními zdroji a nápady, postupně rozvíjíte projekt, vytváříte hodnotu a snažíte se ji prezentovat.
Myslíš, že tě vystudovaný obor dostatečně připravil do pracovního procesu?
Pokud se bavíme o podnikání, tak si popravdě nemyslím, že je možné se něj připravit ve stejném smyslu jako například na profesi doktora nebo učitele. Rozhodně ale bylo studium velmi dobrý základ – už jen díky možnostem zahraničního studia a získaným znalostem z absolvovaných předmětů jako je účetnictví, daně, business management apod. Ty mě určitě daly výhodu ve srovnání se studenty jiných oborů, kteří o těchto oblastech neměli žádné tušení.
Co ti přijde na tvé pozici nejnáročnější? A co tě naopak nabíjí/naplňuje?
Podnikání je často časově i psychicky náročné. Člověk navíc vždy podstupuje určitou míru rizika a nejistoty, výrazně větší než v zaměstnání. Na druhou stranu je to vyváženo tím, že má člověk možnost tvořit něco vlastního, v čem vidí smysl a hodnotu.
Jak bys definoval ideálního kandidáta na pozici zakladatele*ky startupu? Jaké by měl mít vlastnosti?
Jsem si skoro jistý, že nic jako ideální profil podnikatele neexistuje. Každopádně psychická odolnost, vytrvalost a leadership jsou určitě dobrým předpokladem, aby člověk uspěl.
O přínosech studia na MUNI
„...studium na MUNI mě významně formovalo jako člověka a pomohlo mi se nasměrovat v tom, čemu se chci věnovat.“
Zpětně, v čem vnímáš, že bylo studium na MUNI pro tvůj profesní nebo i osobní život zásadní?
Řekl bych, že samotné studium na MUNI mě významně formovalo jako člověka a pomohlo mi se nasměrovat v tom, čemu se chci věnovat. Ať už šlo o důraz na skupinové projekty, převzetí zodpovědnosti za své výsledky nebo podpora mimoškolních aktivit, zahraničních pobytů a praxe.
Co bys vzkázal budoucím nebo současným studentům MUNI?
Jednoznačně bych doporučil využít možností zahraničních pobytů, a to nejen v rámci Erasmu a jet na co nejdéle a co nejdál (smích).
Jaké jsou tvé kariérní plány nebo sny?
Se Salmondem máme ambici stát se nejrozšířenější aplikací pro podporu kariérového poradenství na světě. Zatím se nám to povedlo v České republice, tak uvidíme, co přijde dál (smích).