Máš pod kontrolou své finance?
Chceš lépe porozumět vybraným oblastem finančního světa, osobních financí, kapitálového trhu či finančních produktů? Nenech se napálit a nauč se užitečné tipy na předmětu Právní a finanční gramotnost!
V rozhovoru se dočteš
Podle čeho jsi vybírala obor na vysoké škole?
Ekonomicko-správní fakultu (ECON) jsem si vybrala, protože mě tak nějak přirozeně zajímaly věci, které se dějí ve společnosti. Člověk se tam nenaučí pouze dovednosti, které pak potřebuje ke svému zaměstnání, ale získá zároveň povědomí o tom, jak vlastně funguje ekonomika, která nás všechny ovlivňuje. Také získá znalosti potřebné pro každodenní život a rozhodování. Tím myslím třeba oblast finanční gramotnosti, jejíž základy by se sice měly učit už někdy na střední škole, ale v praxi tomu tak bohužel moc často není. Podnikovou ekonomiku a management jsem pak zvolila z důvodu, že podle mě představoval perspektivní kariérní cestu a zároveň tak nějak seděl i k mé povaze. Vždycky mi šlo a bavilo organizování a plánování, což jsou činnosti, které k podnikové sféře neodmyslitelně patří.
Ing. Barbora Blechová
LinkedIn
Barbora je čerstvou absolventkou Podnikové ekonomiky a managementu. Své ekonomické vzdělání se ale rozhodla rozšířit IT kurzem zaměřeným na práci s daty, který absolvovala po večerech a víkendech při studiu na Masarykově univerzitě (MUNI). Znalosti z obou oborů dnes využívá na pozici datové analytičky.
Profese: Datová analytička
Konkrétní název Bářiny pozice: Business Intelligence Reporting Specialist
Stíhala jsi se při studiu věnovat i něčemu navíc?
V průběhu celého studia jsem se snažila získávat i pracovní zkušenosti. Nejen kvůli přivýdělku, ale abych pak měla i něco zajímavého do životopisu, až si budu hledat po škole práci na full-time. Vyzkoušela jsem si například práci v auditu v jedné z firem Velké čtyřky, klasickou účetní pozici nebo třeba správu produktů pro velký e-shop. Jsem za to moc ráda, protože mi to také pomohlo ujasnit si, jaká práce by mě v budoucnu (ne)bavila a zjistila jsem, co vlastně od pracovního života očekávat.
Nejvýznamnější aktivitou, která mi vedle studia na MUNI pomohla získat současné zaměstnání, bylo absolvování dlouhodobého kurzu datové analýzy od neziskové organizace Czechitas, která otevírá svět IT ženám a dětem. Kurz jsem absolvovala v předposledním semestru magisterského studia a skloubit seminárky, večerní a víkendové lekce IT, a ještě práci na part-time, bylo velice náročné. Zpětně jsem za toto rozhodnutí (a úsilí) velmi vděčná, protože to pro mě byla investice do budoucna, a jen díky tomu mám dnes práci, kterou mám.
Jaká je náplň tvojí práce na pozici? Co tě na ní baví a co ne?
To je pro mě zatím těžké objektivně zodpovědět, protože momentálně absolvuju teprve svůj první měsíc na této pozici, a začátky v nové práci bývají hodně krušné (smích). Na pozici se mi ale určitě líbí, že můžu zkombinovat jak znalosti práce s daty, tak i finanční background, který jsem získala na MUNI. Co mě nebaví, respektive co je pro mě teď ze začátku náročnější, je obrovské množství informací, které musím vstřebat, abych mohla tuto konkrétní roli vykonávat. Moje pozice je specifická v tom, že vyžaduje nejen samotné know-how práce s daty, ale také porozumění velkému množství procesů, které ve společnosti probíhají. Také se seznamuji s celou řadou interních systémů a programů, se kterými nemám žádnou dosavadní zkušenost. Na druhou stranu věřím, že až si tímto projdu, bude to stát za to, protože budu dělat velmi zajímavou práci, při které se toho opravdu spoustu naučím, a to je pro mě teď na začátku kariéry asi to nejdůležitější.
O pracovních začátcích
„Moje pozice je specifická v tom, že vyžaduje nejen samotné know-how práce s daty, ale také porozumění velkému množství procesů, které ve společnosti probíhají. Také se seznamuji s celou řadou interních systémů a programů, se kterými nemám žádnou dosavadní zkušenost.“
Jaké 3 dovednosti v práci využíváš nejčastěji?
Analytické myšlení, technické dovednosti (SQL, Power BI, Excel atd.), time-management.
Co bys vzkázala těm, kteří uvažují o roli datové*ho analytičky*ka? Co je dobré umět a kdo se na pozici hodí?
To záleží na konkrétní pozici a také firmě, protože firmy mohou pro práci s daty využívat odlišné nástroje. Obecně bych však řekla, že základem je kromě analytického myšlení alespoň trochu pokročilá znalost jazyka SQL či Pythonu a nějakého vizualizačního nástroje jako je například Power BI. To možná může znít pro úplného začátečníka jako velké sousto, na druhou stranu ani já jsem neabsolvovala Fakultu informatiky a potřebné znalosti jsem si doplnila po vlastní ose (a vlastně se stále učím). V dnešní době, kdy je oblast IT na vzestupu, je k dispozici obrovské množství kurzů, ať už online zdarma nebo klasických jako nabízejí například v Czechitas. Kdo má zájem se v této oblasti vzdělávat, tak se vůbec nemusí bát, že by neměl kde začít. I ECON už nabízí předměty zaměřené například na databázový jazyk SQL, klasickou práci s Excelem nebo jeho nadstavbou Visual Basic. Sama jsem je absolvovala a moc je doporučuji, protože to studentům poskytne dobrý základ, na kterém mohou dále stavět. Myslím, že v budoucnu budou u nás na fakultě takové předměty přibývat.
O rozmanitosti uplatnění
„Podniková ekonomika a management je skvělý obor, který vám rozšíří obzory ve spoustě oblastí týkajících se podniku, ale je pak už na vás, na co konkrétně se zaměříte. “
Kdy a kde ses poprvé potkala s datovou analýzou? Čím tě natolik zaujala, že jsi se jí rozhodla věnovat na fulll-time?
Poprvé jsem se s ní více setkala až během magisterského studia, kdy jsem začala intenzivněji přemýšlet, kam bych se po škole kariérně vydala. Podniková ekonomika a management je skvělý obor, který vám rozšíří obzory ve spoustě oblastí týkajících se podniku, ale je pak už na vás, na co konkrétně se zaměříte. Někdo v podstatě od začátku studia ví, že chce dělat marketing, někoho baví finance a tak dále. A někdo prostě neví – jako já (smích). No a v té době jsem tak nějak náhodně narazila právě na Czechitas – buď mi o nich někdo řekl, nebo jsem možná viděla reklamu na Facebooku. Každopádně se mi moc líbilo jejich poslání a vzhledem k tomu, že IT je dlouhodobě na vzestupu, a navíc je to obor provázaný i s podnikovou sférou, přišlo mi to jako zajímavá možnost. Tak jsem časem absolvovala pár menších jednodenních kurzů, abych si vyzkoušela, jestli to je něco, co by mě bavilo. Zjistila jsem, že ano, a když jsem pak viděla nabídku dlouhodobého kurzu tzv. Digitální akademie: Data, řekla jsem si, že to stojí za zkoušku. A stálo.