Jak si vybrat?
Na Kariérním centru MU ti poradíme, ať už studuješ na střední a hledáš ten pravý obor na výšce, jsi v prváku a zvažuješ změnu oboru nebo studuješ či jsi dostudoval*a a hledáš své místo na trhu práce.
Web je ve výstavbě a informace na něm nejsou zcela kompletní.
V rozhovoru se dočteš
Podle čeho jsi vybírala obor na vysoké škole?
Vybírala jsem velmi pragmaticky. Během let na střední jsem měla spoustu nápadů, co bych chtěla dělat a čím bych chtěla být – od herečky, po psycholožku… Ale když jsem se zamyslela víc, tak pro mě byla Veřejná ekonomika a správa jasná volba. Vždycky mě bavila matematika a vždy jsem si potřebovala věci logicky objasnit. Byla jsem přesvědčená, že když vystuduji tento obor, budu mít jistotu, že si najdu dobrou práci a zajistím si tak kvalitní budoucnost. Což se myslím vyplnilo.
Dělala jsi při studiu něco navíc?
Při studiu jsem celá dlouhá léta brigádničila (úplně mimo obor) – dělala jsem servírku. A měla jsem spoustu dalších přivýdělků, byla jsem neustále v pohybu. Možná proto mi studium zabralo trošku delší dobu, ale zpětně to hodnotím pozitivně. Všechno má svůj čas.
O rozmanitosti pracovní náplně
„Na práci mě baví poznávat nové lidi a jednat s nimi. Navíc jen nesedím v kanceláři, ale můžu cestovat.“
Ing. Šárka Bencová
LinkedIn
Šárka Bencová pracuje jako kontrolorka pro Krajský úřad Jihomoravského kraje. V tomto oboru působí už téměř sedm let. Ve volném čase ráda čte (slabost má hlavně pro severské detektivky) a baví ji kultura všeho druhu. Věnuje se volejbalu, discgolfu, silové gymnastice a běhu. Hory považuje za svůj druhý domov jak v létě, tak v zimě.
Profese: Finanční kontrolorka
Jaká je náplň tvojí práce na pozici finanční kontrolorky? Co tě na ní baví a co ne?
Každý měsíc vyjíždím po Jihomoravském kraji ve dvoučlenné skupině na kontrolu příspěvkové organizace (střední školy, nemocnice, sociální zařízení) a příjemce dotací. Kontrola na místě trvá zpravidla tři dny. Pokud se jedná o velkou školu nebo se vyskytnou problémy, může se kontrola na místě protáhnou na více dní. Kontroluje se účetnictví organizace za předchozí rok, inventarizace majetku a závazků, kontrolní systém, evropské projekty a transfery, které organizace dostává (v případě středních škol jsou to hlavně přímé výdaje na vzdělávání). Dále si procházíme interní doklady, přijaté faktury a pokladnu a hledáme nesrovnalosti. Většinou se nepouštíme do personálních věcí, pokud k tomu nemáme podnět (udání).
Měsíčně tedy každá kontrolní skupina zpracuje jednu organizaci a jednoho příjemce dotací. Dotace jsou vybírány dle dotačních programů jednotlivých odborů krajského úřadu (sportovní, sociální, kulturní, individuální a další). V posledních letech máme na starost i tzv. kotlíkové dotace, kdy kontrolní skupina jede domů k fyzické osobě a kontroluje zakoupený kotel a dodržování smluvních podmínek (příslušné papíry, pravidelné revize, kontroly spalinových cest atd.). Od loňského roku kontrolujeme také poskytovatele ubytování uprchlíkům.
Kontrola může poté ještě pokračovat z kanceláře, kdy s organizacemi komunikujeme pomocí portálu příspěvkových organizací anebo mailem a necháváme si doposílat materiály, které potřebujeme k vyhotovení protokolu. Poté protokol dle závažnosti buď jedeme předat na místo, nebo zašleme do datové schránky.
Na práci mě baví poznávat nové lidi a jednat s nimi. Navíc jen nesedím v kanceláři, ale můžu cestovat. Někdy je těžké v zaběhlém systému něco prosadit a provést změny, které by vedly k zefektivnění. Byrokracie je v tomto někdy dost nekompromisní.
Jaké 3 dovednosti v práci využíváš nejčastěji?
Asertivní jednání, analýza problémů (účetní dovednosti, ekonomické myšlení, schopnost analyzovat a najít problém), řešení problémů, komplexní schopnost práce s počítačem.
Co bys vzkázal těm, kteří uvažují o roli finanční kontrolorky? Co je dobré umět a kdo se na pozici hodí?
Pokud chcete v životě nějakou jistotu a jste pragmatičtí, umíte se sami rozhodovat, umíte dobře komunikovat, jste trpěliví a pevní ve svých názorech, pak můžete uvažovat o práci finančního kontrolora.
Nad čím ve tvém životě nemáš finanční kontrolu? Za co ráda utrácíš?
Asi jako každá žena si ráda koupím něco hezkého na sebe. A nejvíce utrácím za své blízké, to moc na peníze nehledím. Prostě mi dělá radost dělat lidem radost (smích).