Efektivně zkombinoval Právo a Klasickou archeologii. Nyní je průkopníkem v oblasti právních nástrojů ochrany archeologického dědictví

8. 2. 2024 Markéta Šeptunová LAW ARTS

V rozhovoru se dočteš

  • V jaké fázi bylo náročnější studium na Filozofické fakultě a kdy na Právnické?
  • Po jaké zkušenosti si Róbert ke Klasické archeologii přidal i Právo?
  • Jak ve své profesi využívá znalosti Práva a Klasické archeologie?

Kam jsi chodil na střední školu?
Střední jsem navštěvoval ještě na Slovensku v Banské Bystrici. Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského bylo dobrým odrazovým můstkem, který mi poskytnul široký všeobecný rozhled a nasměroval mě k dalšímu studiu na vysoké škole.

Co nebo kdo tě ovlivnil při rozhodování, na jaký obor na vysokou si podáš přihlášku?
Historii jsem měl rád od mala, hlavně příběhy o Trojské válce a knihy slovenského spisovatele Vojtěcha Zamarovského. Dlouho jsem ale netušil, jestli je to směr, kterému se chci věnovat. Zvažoval jsem i Právo, kterému se věnují rodiče. Nakonec jsem v nějakém seznamu oborů narazil na Archeologii a intuitivně si ji vybral. Upřímně, moc jsem o ní nevěděl a neměl jsem představu, co všechno obnáší. Měl jsem ale pocit, že bude praktičtější než třeba Historie.

O studiu dvou oborů

Doplnilo mi vzdělání tak, abych mohl znalosti z obou studií při práci efektivně kombinovat a dnes jsou pro mě oba obory naprosto klíčové.

Bez popisku

O Róbertovi

Mgr. et Mgr. Róbert Antal, Ph.D.
LinkedIn


Róbert Antal pracuje jako odborný pracovník Referátu archeologické památkové péče na Archeologickém ústavu AV ČR, Brno, v. v. i., kde se věnuje právní ochraně archeologického dědictví.
V úřední rovině komunikuje se stavebníky ohledně záchranných archeologických výzkumů, přednáší pro pracovníky úřadů nebo připravuje podklady pro prohlášení archeologických nálezů za kulturní památky. Ve vědecké rovině zkoumá právní nástroje ochrany archeologických nálezů před nelegálním rabováním a obchodem na černém trhu. O této problematice přednáší také na Filozofické a Právnické fakultě MU. Ve volném čase nepohrdne cestováním, knihami či Formulí 1.

Pracuje jako

Profese: Archeolog a Právník

Konkrétní název Róbertovy pozice: Odborný pracovník Referátu archeologické památkové péče

Přemýšlel jsi v průběhu studia, že bys obor změnil, nebo jsi cítil, že ses trefil hned napoprvé?
Na začátku jsem studoval dvouobor Klasickou archeologii (KA) a Archeologii, z čehož jsem ten druhý velmi brzy opustil. Dnes bych asi volil opačně – ani ne tak proto, že by mě KA nebavila, ale prostě „obecná“ Archeologie je v českém prostředí z hlediska získaných informací relevantnější.

Když jsem se pak dostal do pracovního prostředí, zjistil jsem, že práce archeologa je sice hezká, ale také fyzicky náročná, a ne vždy dostatečně finančně ohodnocená. Začal jsem tedy hledat alternativu, kterou se nakonec stalo Právo. Nikdy se ale alternativou v plné míře nestalo. Naopak. Doplnilo mi vzdělání tak, abych mohl znalosti z obou studií při práci efektivně kombinovat a dnes jsou pro mě oba obory naprosto klíčové.

Bylo pro tebe studium na Filozofické a Právnické fakultě v něčem náročné?
Obě studia na člověka kladou určité výzvy, ale překvapilo mě, že dost odlišné. Zatímco studium KA dnes hodnotím jako relativně snadné, na Právnické fakultě jsem se zapotil mnohem víc. Situace se však obrátila při psaní závěrečných prací. Výzkum v oblasti archeologie je z mého pohledu náročnější a objemnější. Naproti tomu psaní diplomové práce na Právnické fakultě pro mě bylo příjemnou a podnětnou kratochvílí.

Na co ze svých vysokoškolských studií rád vzpomínáš?
Zejména při studiu KA musím ocenit dobrý kolektiv napříč všemi ročníky, který jsem za ta léta poznal. Společenská stránka studia byla velmi příjemná a s mnoha spolužáky jsme se pravidelně scházeli i na archeologických vykopávkách, díky čemuž byla práce velmi zábavná.

Vyjel jsi v průběhu studia na studijní nebo pracovní stáž?
Na Erasmus v pravém slova smyslu jsem nevyjel, ale během studia jsem se zúčastnil první sezóny archeologického výzkumu na Krétě v rámci projektu OXA, který realizoval Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

O práci archeologa

Pracoval jsem jako „kopáč“, poté jako technik, který řídí několik dalších lidídokumentuje archeologické situace, a nakonec jako archeolog,

Jakými profesemi jsi si až po současnost prošel? Měl jsi při studiu čas i na brigády?
Ještě v prvním ročníku jsem začal brigádničit ve společnosti ARCHAIA Brno, z. ú., která se specializuje na záchranné archeologické výzkumy. Nakonec jsem ve firmě zůstal 8 let, během nichž jsem vystřídal různé profese. Pracoval jsem jako „kopáč“, poté jako technik, který řídí několik dalších lidí a dokumentuje archeologické situace, a nakonec jako archeolog, který vede vlastní výzkumy. Na Právnické fakultě jsem měl rok praxi v advokátní kanceláři a ve firmě, která poskytuje právní servis v oblasti správního práva, GDPR

Jak bys popsal svůj běžný pracovní den? Co vše dělá odborný pracovník?
Hlavní náplní mé práce je komunikace se stavaři a zajištění toho, aby se záchranné výzkumy prováděly tam, kde jsou potřeba a aby nedošlo k poškození archeologických nálezů. S tím se pojí také účast na odborných komisích a kontrolních dnech na stavbách, kde probíhají důležité výzkumy a také spolupráce s dalšími zaangažovanými organizacemi. Podle časových možností dále připravuji návrhy na prohlášení archeologických nálezů za kulturní památky a věnuji se také osvětové činnosti – například přednáškám pro stavební úřady. To vše se snažím doplnit vědeckou činností – aktivní účastí na konferencích a psaním archeologických a právních článků.

Jaké dovednosti na tvé pozici nejčastěji využíváš, a naopak, jaké dovednosti cítíš, že ti chybí?
Myslím si, že díky kombinaci obou studií disponuji všemi schopnostmi, které aktuálně potřebuji. Díky Archeologii samozřejmě dobře rozumím tomu, co chráníme a jakým způsobem to probíhá. Právo mi zase umožňuje tuto praktickou stránku usadit do pravidel vyplývajících se zákona, což mi v konečném důsledku pomáhá úspěšně řešit různé problémy, které při záchranné archeologii vznikají.

Myslíš, že tě vystudovaný obor dostatečně připravil do pracovního procesu?
Studium Archeologie a KA se zaměřuje spíše na základní, vědecký výzkum. Záchranná archeologie a její právní aspekty jsou však zcela specifickou oblastí, kde čerpám spíše ze svých zkušeností z výzkumu a studia Práva. Archeologie mi však bezpochyby pomohla vytvořit si odborné zázemí, ze kterého čerpám také.

Co ti přijde na tvé pozici nejnáročnější? A co tě naopak nabíjí?
Odpověď na obě otázky je z velké části stejná. Komunikace s lidmi může být v mnoha ohledech náročná, ale úspěšné vyřešení problémů je nakonec to, co vás uspokojuje. Velmi mě také baví výzkum, konference a psaní článků.

O nutnosti praxe

Předpokládám, že to platí obecně, ale velkou výhodou je vždy praxe. Tím myslím skutečnou práci v oboru, ne těch pár týdnů, které obvykle vyžaduje škola.

Jak bys definoval ideálního kandidáta na pozici odborné*ho pracovnice*íka? Jaké by měl mít vlastnosti?
Předpokládám, že to platí obecně, ale velkou výhodou je vždy praxe. Tím myslím skutečnou práci v oboru, ne těch pár týdnů, které obvykle vyžaduje škola. Je důležité znát svou pracovní náplň nejen teoreticky, ale i prakticky. Lépe tak porozumíte problémům, se kterými se potkáte a budete schopni je vyřešit.

Zpětně, v čem vnímáš, že bylo studium na MUNI pro tvůj osobní život zásadní?
Po příchodu ze Slovenska jsem si musel znovu vybudovat všechny sociální vazby. MUNI v tom sehrála zásadní roli. Velká část mých dnešních přátel a kolegů jsou moji spolužáci. A co je nejdůležitější, potkal jsem zde také svoji partnerku.

Co bys vzkázal budoucím nebo současným studentům MUNI?
Asi bych studentům doporučil začít včas přemýšlet nad tím, kam chtějí směřovat, jaký význam pro ně studium má a jaká je situace na trhu práce. Přijde mi pozdě se o tyto věci zajímat až po skončení studia.

Jaké jsou tvé kariérní plány nebo sny?
Oblast, které se vědecky věnuji (právní nástroje ochrany archeologického dědictví), není v České republice příliš rozvinutá, a to ani mezi archeology, ani mezi právníky. Chybí nám kontinuální odborná diskuse a otevírání důležitých otázek. Myslím, že tento nedostatek nepociťuji jen já, ale také řada mých kolegů. Pokud bych mohl přispět svým dílem ke zlepšení této situace, bylo by to skvělé. Rád bych se také dále rozvíjel v rámci Archeologického ústavu v Brně a chtěl bych se více zapojit do výuky na MUNI.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info