Bakaláře vystudovala v Olomouci a magistra v Brně. Na MUNI byla úroveň studia mnohem náročnější

7. 8. 2023 Markéta Šeptunová ECON

V rozhovoru se dočteš

  • Jak se může bezplatná stáž proměnit ve full-time pozici?
  • Proč se Jitka rozhodla studovat magistra na MUNI?
  • Jaká jsou úskalí práce freelancera?

Podle čeho sis vybírala obor na MUNI?
Po střední škole jsem se rozhodovala na základě toho, že mi šla dobře angličtina. Hledala jsem obor s angličtinou a ekonomka byla taková střízlivá volba, která nemůže být krok vedle. Bakaláře jsem šla studovat do Olomouce, kde nabízeli dvouobor angličtina s ekonomkou. Navazujícího magistra jsem poté studovala na ECON v Brně.

V Olomouci jsi nechtěla pokračovat?
Ne. V Olomouci jsem zjistila, že by bylo dobrý se věnovat jen ekonomii a že angličtina jako taková mi stačí a nepotřebuji se vzdělávat v anglické literatuře a morfologii. Ekonomka mi přišla praktičtější.

Jaký pro tebe byl přechod z Univerzity Palackého na Masarykovu univerzitu?
Přechod byl docela v pohodě, ale úroveň na ECON mi přišla mnohem vyšší, studium pro mě bylo náročnější.

 O výhodách neplacených stáží

Moje první praxe v oboru byla až neplacená stáž v posledním roce na magistrovi, kdy jsem začala pracovat od února do června na grantovém oddělení jedné neziskovky. V červenci mi poté nabídli full-time pozici na účtárně.

Bez popisku

O Jitce

Ing. Jitka Pátková


Jitka Pátková pracuje jako freelancer v oblasti účetnictví. Mezi její klienty patří neziskové organizace i klasické společnosti s ručením omezeným (s.r.o.) nebo osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Práci se jí prozatím daří zvládat i na rodičovské dovolené, kde se věnuje dvěma synům. K účetnictví se dostala náhodou přes stáž, kterou absolvovala během studia na Ekonomicko-správní fakultě (ECON) Masarykovy univerzity (MUNI). Po ukončení stáže v administrativě jí byl nabídnut plný úvazek na účtárně.

Vystudovala

Měla jsi během studia čas i na jiné aktivity?
Chodila jsem na placené brigády jako doplňování zboží nebo telemarketing. Při studiu v Brně už moje brigády dávaly větší smysl – začala jsem dělat dobrovolníka pro fairtradový obchod NaZemi a překládala jsem texty pro Člověka v tísni. Moje první praxe v oboru byla až neplacená stáž v posledním roce na magistrovi, kdy jsem začala pracovat od února do června na grantovém oddělení jedné neziskovky. V červenci mi poté nabídli full-time pozici na účtárně.

Jako účetní, jaká je tvoje náplň práce? Co tě na ní baví a co ne?
V mojí první práci jsem začínala s účtováním pokladny až ke konci jsem spolupracovala na auditu a měla jsem na starost i projekty z pozice finančního řízení. Teď dělám na sebe, takže mám na starost vlastně úplně všechno, jen v menším měřítku. Účtuju pokladny, dělám faktury, daňové přiznání, mzdy, DPH... Vše, co je potřeba. Projekty se mi teď naštěstí vyhýbají (smích). Mými klienty jsou 3 malé s.r.o., 2-3 neziskovky a 4 OSVČ. Vzhledem k tomu, že se mi narodilo druhé dítě, na práci mě momentálně nebaví, že nemám čas poskytovat lidem support v takové míře, jako jsem byla zvyklá dřív. Nebaví mě, když mi moji klienti nedodávají podklady včas, jsou zmatení a já jim musím znovu vysvětlovat to, co jsme si řekli už mnohokrát a zacyklujeme se v tom. Momentálně mně vyhovuje spíše monotónnější práce, ale to je jen přechodné období. Na práci si naopak užívám, když lidem mohu pomoci vyřešit problém.

 O práci během rodičovské

Při první mateřské jsem si říkala, že práci zvládnu a že bude fajn mít nějakou zálohu, protože člověk nikdy neví, kam se bude moct po rodičovské vrátit. Určitě beru práci i jako dobrý stimul pro můj mozek, i když teď je poměrně náročné vše skloubit.

Jaké byly tvé hlavní motivy pokračovat v práci i na rodičovské dovolené?
Už při práci na hlavní pracovní poměr jsem se snažila dělat něco bokem a měla své vlastní klienty, kterým jsem dělala účetnictví. Při první mateřské jsem si říkala, že práci zvládnu a že bude fajn mít nějakou zálohu, protože člověk nikdy neví, kam se bude moct po rodičovské vrátit. Určitě beru práci i jako dobrý stimul pro můj mozek, i když teď je poměrně náročné vše skloubit. Obecně to ale vnímám velmi pozitivně, a i peníze se hodí (smích).

Jaké 3 dovednosti využíváš v práci nejčastěji?
Komunikaci, analytické myšlení a empatii.

Co bys vzkázala těm, kteří uvažují o roli účetní? Co je dobré umět a kdo se na pozici hodí?
Na pozici účetní se určitě hodí někdo pečlivý, kdo se rád zabývá drobnými problémy, drobnými nuancemi, protože účetnictví je o drobnostech, není o velkém obrázku – ten se skládá až z mnoha drobných úkonů. Zásadní je už při studiu nakouknout do reálného světa účetnictví. Na škole se sice člověk něco naučí, ale v každé firmě je praxe úplně jiná a člověk pak může být překvapený.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info