Web je ve výstavbě a informace na něm nejsou zcela kompletní.
Cíl se blíží!
Předchozí kroky ti pomohly ujasnit, co by tě bavilo, jakou práci bys mohl/a dělat, kde hledat nabídky a jak se rozvíjet. V tomto kroku ti pomůžeme spojit získané vědomosti a vytvořit si konkrétní plán cesty k cíli, ušitý na míru přímo tobě. To zní dobře, ne? Tak pojďme na to!
📈 Udělej si kariérní plán
Cílem následujícího cvičení je zmapovat, jaké kroky můžeš podniknout pro dosažení své ideální představy budoucnosti nebo získání konkrétní pracovní pozice. Nejprve si udělej co nejkonkrétnější představu své budoucnosti. Od této představy poté retrospektivně mapuj postup až do současnosti. Díky tomu můžeš identifikovat přesně ty kroky, které povedou až do cílového stavu.
POSTUP:
- Do středu mapy napiš popis ideálního výsledku. Pamatuj, že čím konkrétnější popis bude, tím lépe se ti bude mapovat. Příklad: Učím na střední škole v Brně angličtinu a geografii.
- Zamysli se, jakých výsledků potřebuješ dosáhnout v každé důležité oblasti svého života. Doporučujeme rozdělit oblasti na praxi, vzdělání, rodinu a vztahy, osobní hodnoty (zájmy).
- Postupuj retrospektivně: jaké kroky se musí stát předtím, než se dostaneš k výsledku? Zeptej se:
-
Co potřebuji udělat, abych toho dosáhl/a?
-
Jak to můžu udělat?
-
Je ještě něco, co můžu nebo chci udělat před tímto krokem?
Ke každé oblasti života si sepiš konkrétní kroky. Záleží jen na tobě, kolik jich bude.
Příklad: Co musím udělat, abych mohl/a učit na střední škole v Brně angličtinu a geografii? (v oblasti praxe, vzdělání, rodiny a bydlení, zájmů a hodnot)
-
4. Seřaď kroky do své mapy tak, aby na vnějším okraji byly ty, které tě čekají jako první. Kroky vzdálenější budoucnosti se nacházejí blíže vnitřnímu kruhu (tedy tvému cíli).
5. Ke každému kroku si můžeš uvést termín splnění, čímž zi vznikne nejen mapa, ale také časový plán.
TIP: Pokud se na svou mapu díváš, může být plná těžkých kroků. Z čeho máš největší obavy? Zapiš si, které to jsou, a jak se cítíš. Může být nepříjemné o tom přemýšlet, ale nenechávej představy nedokončené. Promysli, jestli v nějakém okamžiku můžeš zasáhnout, nebo co můžeš udělat, aby ses cítil/a lépe a překážku zvládl/a.
Článek ze studenta absolventem Podcast o kariérním plánování
👑 Vytvoř si kariérní portfolio
Součástí kariérního portfolia může být životopis, profil na LinkedIn, motivační dopis, reference a doporučení, záznam pracovních zkušeností, certifikáty a diplomy, příklady vlastní práce a další. Zkrátka vše, co dokládá tvoje kompetence a zkušenosti.
ŽIVOTOPIS (CV) Nejprve je potřeba vytvořit si životopis neboli Curiculum Viate (CV). Je to základní dokument, ve kterém jsou zaznamenány uchazečovy pracovní zkušenosti, vzdělání, certifikáty a kurzy, technické dovednosti a další. Na jeho základě náboráři vyhodnocují, jestli se na pracovní pozici, na kterou se hlásíš, opravu hodíš. Pokud tě zajímá, co vše do životopisu uvést a co tam spíš nedávat, určitě zkus náš online kurz nebo přijď na konzultaci:
Online kurz Životopis prakticky Konzultace CV Článek Bezchybné CV
MOTIVAČNÍ DOPIS Doplňkovým materiál k CV je motivační dopis. Do něj uvádíš to, co se do CV nevešlo, ale pozor, má to svoje pravidla. Hlavním záměrem motiváku je vyjádřit svojí motivaci, proč chceš danou práci a co můžeš organizaci nabídnout. Motivační dopis rozhodně v každém případě pošli spolu s CV, pokud nikde výhradně není uvedeno, že jej nepožadují. Nic tím nezkazíš, a naopak projevíš zájem o danou pozici tím, že jsi věnoval/a svůj čas navíc. Pokud váháš nad tím, co vše by měl motivační dopis obsahovat, určitě zkus náš online kurz nebo přijď na konzultaci:
Online kurz Motivační dopis prakticky Konzultace MD Článek Zajímavý MD
💼 Oslov potenciálního zaměstnavatele
Tipy jak reagovat na pracovní nabídku
-
Reaguj ihned! - Většina inzerátů má určenou dobu, po kterou sbírají uchazeče, a nemělo by se tak stát, že bude pozice uzavřena dříve, nicméně personalisté mohou začít s pohovory ještě v době, kdy inzerát stále visí. Může se tak stát, že najdou svého favorita už během prvních dní. Vzbudit zájem pak pro tebe může být už mnohem těžší. Proto reaguj co nejdříve, ať zvýšíš svoji šanci na úspěch.
-
Průvodní dopis není motivační dopis - Pozor, není to to stejné a jedná se o častý omyl. Průvodní dopis je text, který uvedeš do těla e-mailu. Měl by obsahovat pozdrav a stručnou informaci o tom, proč píšeš. Motivační dopis by měl být obsáhlejší a konkrétnější, ideálně na půl až jednu A4 (ale ne delší).
-
Životopis a motivák pošli v pdf formátu - Ideálně se jménem v názvu souboru. Pdfko zajistí, že se po otevření nerozhodí formátování. Stejně to platí i v případě, že se na pozici hlásíš prostřednictvím přihlašovacího formuláře. Motivační dopis vždy spíše přilož, projevíš tím zájem o pozici, protože uděláš něco "navíc".
Tipy jak ještě více zvýšit své šance na úspěch
-
Oslov konkrétní osoby - Možná to bude chtít trochu detektivní práce, ale rozhodně se vyplatí najít kontakt na konkrétní osobu. Může se jednat o někoho z HR, ale i vedoucího oddělení. Rozhodně tak zvýšíš šanci, že si e-mailu někdo všimne, než když jej pošleš na obecnou info adresu.
-
Zaujmi už v průvodním dopisu - O rozdílu mezi průvodním a motivačním dopisem jsme psali výše. V případě, že neposíláš e-mail na vypsanou pozici je průvodní dopis velmi důležitý. Měl by vzbudit takový zájem, aby si adresát chtěl otevřít přílohu s tvým životopisem, a také ti odepsat.
-
Poptávej v první polovině týdne - Je obecně známé, že nejvíc práce člověk udělá v první polovině týdne, kdy má dost energie po víkendu a současně ještě není zaměstnán myšlenkami na víkend nadcházející.
💪 Připrav se na pohovor
Tipy na pohovor
Teď už jen zbývá připravit se na pohovor! Pro někoho to může být strašák, a proto ti teď představíme několik tipů, které můžou být nápomocné.
- Připrav si úvodní slovo o sobě - k tomu ti může pomoct technika Elevator pitch
- Připrav se na otázky, které určitě padnou - Proč chci na pozici nastoupit? Proč chci působit zrovna v této firmě? Jaká je moje platová představa? Kdy mohu nastoupit?
- Zjisti si něco o organizaci - co dělají, jakým projektům se věnují, co se ti na firmě líbí
- Pročti si znovu inzerát - ať máš přehled a víš, na co se případně doptat
- Pohodlně se oblékni - určitě doporučujeme obléknout se vhodně, ale zároveň tak, aby ses cítil/a pohodlně a nemusel/a celý pohovor myslet na to, že tě ty šaty nebo ta košile fakt kouše...
Jestli chceš vědět víc, koukni na náš online kurz, ve kterém ti řekneme víc! Nebo si přijď nacvičit pohovor nanečisto.
Víš, že...
když na pohovoru padne téma výše mzdy, je dobré uvést rozmezí, namísto konkrétní částky? Vznikne tím prostor pro vyjednávání. Je ale důležité, abys byl/a připravena přijmout i částku ve spodní hranici rozpětí. Také doporučujeme udělat si předem průzkum, abys zjistil/a, jaká je přibližná výše mzdy na obdobných pozicích. Zkusit zapátrat můžeš na různých pracovních portálech nebo třeba tady: www.platy.cz.