Něco umím, a něco ne. Jak se kariérně rozvíjet?

Uč se a rozvíjej se!

Už máš dobrý základ, na kterém můžeš stavět. Začal/a jsi poznáním sebe a máš přehled o tom, jaké máš možnosti na pracovním trhu. Výborně!

Jenže teď se zamýšlíš, že je potřeba se pro vybranou pozici něco doučit, a máš pocit, že některé kompetence nejsou Tvá nejsilnější stránka. Proto se ve 3. kroku zaměříme na kompetence a jak k nim přistupovat v kariérním rozvoji.

Čtení textu můžeš doplnit cvičením Kariérní canvas. Toto cvičení Ti může být skvělým pomocníkem při uvažování o vlastních kompetencích a jejich rozvoji. 

Kariérní canvas

Co jsou to kompetence?

Kompetence odkazují ke schopnostem, znalostem a dovednostem projeveným v praxi. Často se používá dělení na obecné, tvrdé a měkké kompetence, přestože je toto dělení spíše limitující. Je potřeba brát v potaz celkový pohled na kompetence člověka, který dotváří zohledňování právě trojice schopnosti, znalosti i dovednosti - můžeme je označit jako tzv. employability skills

→ Původní dělení kompetencí

Obecné kompetence

Obecné kompetence jsou dovednosti, které se projeví na téměř každé pozici. Jsou přenositelné napříč obory nebo napříč konkrétní pozicí v různých firmách a poměrně snadno je můžeme změřit (např. za pomocí testu). 

Příkladem jsou počítačové dovednosti nebo jazyky.


Tvrdé kompetence

Tvrdé kompetence jsou specifičtější a mohou se vztahovat ke konkrétním pozicím. Získáváme je učením a též je můžeme dobře prověřit a porovnat (např. zkouškou, testem).

Příkladem jsou SQL (Structured Query Language) či práce s elektronovým mikroskopem.


Měkké kompetence

Měkké kompetence jsou dovednosti, které souvisí s osobností a zkušenostmi daného člověka, ale stále platí, že je možné je rozvíjet. Jsou přenositelné napříč obory a na rozdíl od předchozích kategorií nejsou tak snadno prověřitelné a porovnatelné.

Příkladem jsou komunikační dovednosti či spolupráce.

→ Employability skills

Employability skills představují kompetence, které jsou obecně přenositelné napříč různými obory a pracovními oblastmi. Lze je většinou zařadit pod měkké dovednosti, nicméně v poslední době se rozšiřuje pojmenování “employability skills” – právě proto, že dobrá úroveň takových kompetencí zvyšuje zaměstnatelnost (employability).  

Můžeme je rozdělit do 3 základních kategorií: aplikované znalosti, pracovní dovednosti efektivní navazování vztahů. Ty pak obsahují konkrétní kompetence, které můžeš vidět na obrázku níže.

Bez popisku

Tak co, jak se plní Tvůj Kariérní canvas? Dokážeš identifikovat, které kompetence ovládáš? Na pomoc můžeš využít centrální databázi kompetencí.


Jak se rozvíjet?

Teď už jsme si ujasnili základy a můžeme přejít k jádru tohoto kroku. Jak asi tušíš, rozvoj kompetencí může mít mnoho podob. Nemusí se nutně jednat jen o klasické rekvalifikační kurzy, ale zkušenosti můžeš sbírat i jinými způsoby. Pojďme si představit několik možností, které nezahrnují jen nudné biflování. 

🙌 Rozvíjej se během studia

Praxe a stáže

Jednou z možností, kde posbírat další zkušenosti a rozvíjet své kompetence, jsou praxe a stáže. Narazit na ně můžeš ve škole, ale i na pracovních portálech, o kterých jsme se bavili v předchozím kroku.

TIP: Skvělou zkušenost nabízí výjezdy do zahraničí. Nemusí se jednat jen o stáže, ale můžeš vycestovat i za studiem - např. v programu Erasmus+. V rámci tohoto výměnného programu absolvuješ část studia v zahraničí, navíc můžeš získat i finanční podporu. 

Předměty na MUNI

Pokud si chceš rozšiřovat obzory v rámci studia na MUNI, doporučujeme omrknout celouniverzitní nabídku předmětů (tzv. CORE předměty). Zde můžeš prozkoumat předměty mimo svůj obor a jedna sekce je věnována přímo dovednostem a kompetencím.

Kromě toho je možné navštěvovat také předmět Kariérní start, který Ti může pomoci s uchopením vlastních kompetencí, schopností, ale i motivace a osobnostních předpokladů. 

Nabídka CORE předmětů Kariérní start

TIP: Je nám jasné, že ne všichni čtenáři jsou studenti MUNI. Takže pokud nemáš možnost absolvovat předměty na MUNI, dál v textu se dočteš o jiných možnostech kurzů a webinářů.

🔝 Využij rozvojové akce a kurzy

Rozvíjet se můžeš i mimo studium. Na trhu je nepřeberné množství akcí a kurzů, které posunou Tvé kompetence o úroveň výš. Prozkoumej kurzy a webináře, které nabízíme u nás na Kariérním centru, ovšem existují i jiné možnosti rozvoje kompetencí mimo MUNI.

Kromě toho můžeš využít nabídku kurzů od Úřadu práce ČR. Nabídka je opravdu široká, kurzy si vyfiltruj podle oblasti zájmu, ale třeba i ceny a místa konání. Tyto kurzy už jsou převážně placené, ovšem je možné, že některé firmy je mohou vyžadovat. 

Máš pocit, že na to sám/sama nestačíš? Zkus využít koučování!

Kouč Ti pomůže si ujasnit, v čem a jak se můžeš posunout. Není to úplně rádce, ale vhodnými otázkami Tě navede na cestu k Tvým cílům.

Koučovací služby

🔥 Navštiv workshopy s firmami

Už ve 2. kroku jsme si řekli, že akce s firmami jsou vhodnou příležitostí, jak se dostat přímo ke "zdroji". Nejenže se můžeš napřímo potkat s potenciálním zaměstnavatelem, ale můžeš také zjistit, jaké dovednosti se očekávají a co po Tobě může být vyžadováno.

Workshopy s firmami jsou více specificky zaměřené na fungování a požadavky konkrétní firmy. Firma věnující se obchodu Ti umožní nahlédnout pod pokličku jejích obchodních strategií, jinde si zase můžeš zkusit práci s vybranými softwary. Prozkoumej aktuální nabídku a vyber si workshop, který vyhovuje Tvým požadavkům.

Workshopy s firmami

📝 Popřemýšlej, co můžeš dělat sám/sama

Pokud se chceš prozatím zcela vyhnout kurzům a webinářům, můžeš se rozvíjet i za pomocí aktivit, které běžně děláš ve volném čase. Existuje spoustu knížek, podcastů, videí i profilů na sociálních sítích, které se zábavnou formou věnují rozvoji kompetencí. Pro přehled Ti tu představíme pár tipů z každé oblasti. Možná některé z nich už znáš, ale možná objevíš i něco nového!

Podcasty

Knihy

Účty na Instagramu

Teď už bys měl/a mít všechny střípky k tomu, aby se Ti podařilo dokončit Kariérní canvas. Jak to vypadá? Už máš lepší představu o svých kompetencích?

VÍŠ, ŽE...

pochybování o svých schopnostech a znalostech je běžnější, než se může zdát? V psychologii to popisujeme jako tzv. imposter syndrom. Jedná se o vnitřní přesvědčení, že nejsme tak kompetentní a úspěšní, jak nás vnímají ostatní. Člověk s imposter syndromem se cítí jako podvodník, který nepatří tam, kde je.

VÍŠ, ŽE...

byly vymezeny tzv. kompetence 21. století? Řadíme mezi ně sebeuvědomění, sociální povědomí, odpovědné rozhodování, kritické myšlení, ale i mnoho dalších. Tyto dovednosti jsou považovány za nezbytné pro úspěšné vzdělávání a kariéru.

Předchozí Následující

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info