Hledám práci. Jak a kde si ji najdu?

Prozkoumej své možnosti!

Sebepoznávání už máš za sebou, tak hurá k dalšímu kroku. Teď je na čase zjistit, jaké máš možnosti a z jakých pracovních pozic můžeš vybírat. Jistě, strýček Google poradí a vysype hned několik portálů s inzeráty. Ale víš, že pracovní nabídky můžeš objevovat i jinak?

✍ Popřemýšlej si sám/sama

Osobní networking

Mluvení s lidmi o kariérní cestě může být velmi užitečné. Kromě toho, že navazuješ kontakty, které se Ti mohou v budoucnu hodit, můžeš získat i zpětnou vazbu, jak na druhé působíš. Navíc díky networkingu můžeš od druhých čerpat inspiraci, aniž bys platil/a peníze za přednášky či konference.  

Jak na to?

  • Sepiš si seznam osob, které můžeš oslovit. Může se jednat o přátele, rodinu, vyučující, bývalé spolužáky, influencery nebo známé osobnosti.
  • Promysli si, na co se chceš zeptat a o jakém tématu si chceš popovídat. Může se jednat o obecné téma kariéry dané osoby, ale i představení Tvého projektu za účelem získání zpětné vazby.
  • Oslov danou osobu a naplánuj si schůzku.

TIP: Networking bývá součástí akcí se zaměstnavateli. 

Věříme, že pro některé je networking velkým krokem z komfortní zóny, začni tedy u lidí, které znáš, a postupně svou komfortní zónu rozšiřuj.

Kariérní stránky společností 

V případě, že chceš svůj výběr kariérních možností zúžit než rozšířit, zaměř se na konkrétní společnosti a firmy.

Můžeš si vybrat takovou firmu, kterou už znáš a něco jsi o ní slyšel/a, nebo takovou, která vyhovuje Tvým požadavkům na práci. Na kariérních stránkách firmy se dočteš, jaké mají otevřené pozice nebo jak probíhá nábor. U jednotlivých pozic pak zjistíš, pro koho je vhodná a jaká je náplň práce.

Příklad z praxe: Kariéra na MUNI 

Řekněme, že se Ti libí představa pracovat pro velkou instituci, jakou je Masarykova univerzita. Víš, že existuje Facebooková stránka Kariéra na MUNI i seznam volných míst na webu MUNI, takže je pravidelně sleduješ, dokud nenarazíš na pozici, která splňuje Tvoje požadavky. 

👀 Využij pracovní portály

Pracovní portály jsou taková klasika. Slouží k rychlému zorientování, jaké pracovní nabídky jsou aktuálně k mání. Pracovních portálů je velké množství, některé z nich jistě znáš, ale hodíme sem odkazy i na ty méně známé:

TIP: Mnohé uchazeče o práci často odradí, že na pracovních portálech objevují tu stejnou nabídku stále dokola. Pokud se Ti to děje, nevěs hlavu a zkus využít klíčová slova, která Ti hledání usnadní.

Klíčová slova mohou mít různou podobu. Můžeš využít i informace, které sis ujasnil/a předchozím kroku. Tady Ti uvedeme některé příklady, jak klíčová slova zvolit:

  • Tvrdé kompetence: konkrétní kvalifikace, certifikáty nebo tituly
  • Měkké kompetence: flexibilita/adaptibilita, kreativita, řešení problémů, komunikativnost, proaktivita, týmový hráč
  • Obor: prodej, služby, administrativa, programování, bankovnictví, marketing, zdravotnictví 
  • Specifika pozice: znalost jazyků, home office, junior/senior, kariérní růst, péče o klienty, back office 
  • Velikost pracovního úvazku: hlavní pracovní poměr, částečný úvazek, brigáda
  • Název konkrétní firmy
📩 Prozkoumej sociální sítě

Sociální sítě jsou už běžnou součástí našich životů. Víš ale, jak je využít i pro svou kariérní cestu?

LinkedIN

LinkedIN je nejrozšířenější profesní sociální síť, aktuálně má více než 700 milionů uživatelů. Hlavním cílem je vytváření kontaktů, propojování pracovníků a firem v rámci i napříč obory. 

Jak na to?

  • Založ si profil. Čím víc informací uvedeš, tím důvěryhodněji Tvůj profil bude vypadat potenciálnímu zaměstnavateli. Není to tedy jako běžný životopis, ale můžeš jej doplnit o různé další informace i odkazy. 
  • Vyhledávej kontakty. Na LinkedInu se dá snadno vyhledávat podle jména. Můžeš se inspirovat na profilech svých spolužáků, vyučujících či blízkých osob. Vyhledávat jde ale také podle oboru - najdeš zde lidi, kteří se v oboru pohybují, ale i společnosti, pracovní příležitosti nebo zájmové skupiny. 
  • Propoj se a začni budovat svůj sociální kapitál. Můžeš zažádat o spojení i s někým, koho jsi v životě nikdy neviděl/a - důležité jsou společné profesní zájmy. 
  • Udržuj si přehled. Na profilech společností nebo zájmových skupin najdeš spoustu informací. Přidej si hashtagy z oblastí, které chceš sledovat (např. #innovation), a nic Ti neuteče. 

TIP: Jak využít LinkedIn na maximum, se dočteš v našem kariérním blogu.

Facebook a Instagram

Kromě sdílení obsahu se dají Facebook a Instagram využít i pro svou kariérní cestu. Můžeš sledovat profily různých osob či firem, které mohou být inspirací i zdrojem informací. Dozvíš se tak novinky z oboru během každodenního procházení feedu. Kromě toho mohou facebookové skupiny posloužit jako další prostor, kde hledat inzeráty s nabídkami pracovních pozic.

Digitální stopa: Veřejný profil na sociálních sítích vytváří digitální stopu. Při hledání práce se může stát, že si personalista vyhledá Tvoje jméno a dostane se také k příspěvkům, které jsi sdílel/a před lety. Zkus si vyhledat svoje jméno třeba na Google, zjisti, co na Tebe vyskočí, a zamysli se nad tím, zda není na zváženou některé Tvoje starší příspěvky smazat. 

📅 Dojdi na akce se zaměstnavateli

Na akcích se zaměstnavateli můžeš získat informace přímo z hlavního zdroje. Osobně se zde potkáš s potenciálními zaměstnavateli a můžeš se s nimi pobavit o nabízených pracovních pozicích a možnostech uplatnění. Přijít můžeš s konkrétními otázkami a myšlenkami, ale i zcela bez představy, na co se zeptat. Pokud by ses přece jen radši předem chtěl/a připravit, vyzkoušej metodu STAR, ta ti pomůže strukturovat myšlenky a lze ji použít také třeba při přípravě na pohovor. Stáhni si pdfko kliknutím na tlačítko níže.

Metoda STAR

A kde je možné se potkat? Navštívit můžeš veletrhy nebo konference, které Ti nabídnou setkání hned s několika různými firmami. Za nás je dobrou volbou například Veletrh JobChallenge!

VÍŠ, ŽE...

v době, které vévodí snaha o udržitelnost, vystupují do popředí také tzv. zelené kompetence? Zaměstnavatelé mohou upřednostňovat uchazeče, kteří jsou svými znalostmi, schopnostmi, hodnotami a postoji orientováni na rozvoj a podporu udržitelné společnosti.

VÍŠ, ŽE...

pokud si nemůžeš vybrat jen jednu pozici, ale tvoje oblast zájmu se rozprostírá napříč obory, nejspíš patříš mezi multipotenciály? Najít se můžeš v projektovém managmentu, obchodu, lidských zdrojích anebo práci na živnost. Zjisti více o tom, čím jsou multipotenciálové charakterističtí.

VÍŠ, ŽE...

cesta přes inzeráty nemusí být jediná, ale najít tě může tzv. headhunter? Headhunteři hledají správného člověka s cílem obsadit konkrétní pozici. Často oslovují i někoho, kdo ani práci nehledá.

Předchozí Následující

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info