Jak se zrodil nápad jít studovat Ph.D. na The Hebrew University of Jerusalem. Čím tě tato země dostala?
Začalo to během jedné přednášky z farmakognozie. Přednášející tehdy zmínil, že na Hebrejské univerzitě probíhá špičkový výzkum konopí. Začala jsem si o tom zjišťovat víc a objevila jsem, že tam funguje Multidisciplinary Center for Cannabinoid Research – největší a nejuznávanější centrum zaměřené na výzkum konopí na světě. Měla jsem před sebou volné léto a trochu našetřeno, tak mě napadlo, že bych se tam mohla pokusit dostat na stáž a učit se od těch nejlepších.
Byla to trochu šílená myšlenka – napsat vědcům z centra s tím, že bych ráda přijela a učila se. Strávila jsem hodiny psaním personalizovaných e-mailů asi deseti vědcům, ale odpověď nepřišla ani jedna. Byla jsem zklamaná, ale nakonec jsem se rozhodla to zkusit ještě jednou. Napsala jsem dalším vědcům a mezi nimi i profesoru Yossimu Tamovi.
Yossi byl mladý vědec, který se právě vrátil z postdoktorálního pobytu v USA a zakládal svou vlastní laboratoř. Odpověděl mi nadšeně – líbilo se mu, že chci přijet na vlastní náklady a přiučit se, a také to, že jsem z České republiky, kterou má velmi rád. Tak jsem sbalila krosnu a vydala se na dvouměsíční stáž. Ke konci stáže mi nabídl, že pokud se někdy budu chtít vrátit, ať už na další stáž, nebo na celé doktorské studium – mám u něj dveře otevřené. Tehdy jsem to brala jako hezkou možnost do budoucna, ale neměla jsem konkrétní plán.
V roce 2020 jsem po promoci plánovala cestovat a dát si pauzu, ale pandemie covid-19 mi tyto plány překazila. Začala jsem pracovat jako farmaceutka v lékárně na maloměstě, což mě bavilo, ale věděla jsem, že to není něco, co bych chtěla dělat dlouhodobě. V té době jsem si vzpomněla na nabídku od Yossiho a rozhodla se mu napsat. Přijetí na Ph.D. studium šlo překvapivě rychle – Yossi si za ty roky získal respekt i vliv na univerzitě, takže jsme přeskočili většinu byrokratických kroků. Kvůli pandemii jsem do Izraele dorazila až na konci roku 2020, kdy se konečně otevřely hranice pro držitele víz. Na začátku svého Ph.D. programu jsem dostala několik projektů a mohla jsem si vybrat, který mě bude nejvíc bavit a mít největší potenciál. Nakonec jsem si vybrala výzkum, jak různé látky obsažené v konopí ovlivňují metabolismus jater a mohou pomoci při léčbě metabolických onemocnění.
Dnes, po více než čtyřech letech v Izraeli, vím, že jsem se rozhodla správně. Izrael mě uchvátil nejen svou vědeckou dynamikou, ale i kulturou, která spojuje tradici s moderními technologiemi. Vědecké prostředí je tady velmi otevřené, neformální a zaměřené na spolupráci.
Proč jsi se rozhodla pro výzkum konopí? V čem je tato rostlina výjimečná?
Konopí je fascinující rostlina s unikátní kombinací aktivních látek, které mají obrovský potenciál ovlivnit léčbu širokého spektra onemocnění – od psychických poruch přes chronické bolesti až po metabolická onemocnění. I přesto, že se o konopí mluví už dlouho, je vědecký výzkum v této oblasti teprve na začátku, což otevírá prostor pro revoluční objevy. Možnost podílet se na odhalování mechanismů, kterými konopí působí na lidský organismus, a přeměňovat tyto poznatky v konkrétní terapeutické aplikace, je nejen výzvou, ale i příležitostí, jak přispět medicíně zcela novým způsobem.
Co bys vzkázala těm, kteří uvažují o roli vědce*kyně? Co je dobré umět a kdo se na pozici hodí?
Nebojte se zkoušet nové věci, protože jedině tak zjistíte, co vás baví a kam chcete směřovat. Učte se jazyky, hlavně angličtinu – ta vám otevře obrovské množství dveří.
Věda vyžaduje zvědavost, vytrvalost a ochotu se učit, ale také schopnost vyrovnat se s frustrací. Mnoho experimentů nevyjde napoprvé, často musíte věci opakovat nebo se vypořádat s negativními výsledky – což znamená, že je vše správně, ale hypotéza se nepotvrdila, nebo nevidíte žádný rozdíl mezi experimentálními skupinami. Někdy se dokonce stane, že jiná vědecká skupina publikuje přesně to, na čem jste pracovali, a vy musíte svůj projekt od základů změnit. Věda je o tom být revoluční, originální a hlavně první. Na druhou stranu je neuvěřitelný pocit, když jako první člověk na světě objevíte něco důležitého. Máte uznání od prestižních vědců, kteří vám gratulují, přichází za vámi na konferenci s nabídkami spolupráce nebo sdílejí nápady, jak váš projekt posunout dál.