Studium botaniky není jen záležitostí školy, člověk se hodně naučí i na vlastní zahradě

10. 9. 2024 Eliška Velecká SCI

V rozhovoru se dočteš

  • Jakým pracovním činnostem se Deana věnuje v jednotlivých ročních obdobích?
  • Jak provází Deanu botanika i mimo práci v soukromém životě?
  • Co vše se může člověk o botanice naučit doma na zahradě?

Podle čeho sis vybírala obor na vysoké škole?
Od malička mě bavila příroda a vyrůstala jsem na vesnici, kde jsem k ní měla blízko. Rodiče navíc vždycky bavilo zahradničení, a tak jsem v zahradě trávila většinu času s nimi. Když jsem se po gymnáziu musela rozhodnout, na jaký obor půjdu na vysokou školu, byla pro mě jasná volba přírodovědné zaměření. Vybrala jsem si Systematickou biologii a ekologii, kde jsem se posléze rozhodla studovat blíže botaniku. Líbilo se mi, že v rámci tohoto studia může člověk trávit hodně času venku v přírodě, ať už při povinných terénních cvičeních, botanických exkurzích nebo floristických kurzech. V té době jsem popravdě moc nepřemýšlela o tom, jaké budu mít uplatnění po ukončení školy.

Dělala si při studiu něco navíc? Jako brigády, Erasmus, spolky...
Na magisterské studium velmi ráda vzpomínám, dělala jsem toho tehdy spoustu, ale ne přímo spojené s biologií. Šlo spíše o sportovní spolky, lekce kreslení, angličtiny atd. Uvažovala jsem tenkrát taky o souběžném studiu oboru Zahradní architektura v Lednici, který mě vždycky velmi lákal, ale nakonec jsem se rozhodla věnovat se naplno jednomu oboru a dělat ho pořádně.

Jaká je náplň tvé práce?
V botanické zahradě mám na starost hlavně venkovní sbírky rostlin. Náš areál je takový malý kousek přírody v centru města, ale současně je to taky zahrada sloužící k edukaci. Všechno zde má tedy svůj řád, i když to na první pohled nemusí tak vypadat. Zahrada je dynamický celek a vše se tu stále musí regulovat, obměňovat a někam směrovat. To všechno se děje ve spolupráci se zahradnicemi, které mají na starost jednotlivé úseky zahrady. Mimo to také spolu s kolegyněmi provázím školní exkurze v našich sklenících, a když je potřeba, vypomůžu s chystáním výstav nebo akcí. Při práci venku funguji také jako „botanická poradna“ pro návštěvníky zahrady (smích).

 O proměnlivosti práce botaničky

během roku se náplň práce mění. Na jaře nejvíce času strávím plánováním a nachystáním výsevů rostlinných druhů...

Bez popisku

O Deaně

Mgr. Deana Láníková, Ph.D.

Deana Láníková pracuje jako botanička v Botanické zahradě PřF MU. Rostliny ji baví i napříč jinými obory a provází ji i mimo práci na univerzitní půdě. Kromě botanické zahrady se zabývá návrhy přírodních zahrad u rodinných domů. Velkým koníčkem a smysluplnou činností je pro ni ekologické pěstování květin k řezu do vázaných kytic. Ve volném čase spolupracuje se spolkem pro ochranu životního prostředí, kde šíří osvětu a motivuje k ochraně přírody děti, studenty i veřejnost.

Jak vypadá tvůj pracovní den na pozici botaničky?
To přesně říct nemůžu, během roku se náplň práce mění. Na jaře nejvíce času strávím plánováním a nachystáním výsevů rostlinných druhů pro úsek Systému rostlin, kde je ukázka druhů podle jednotlivých čeledí. V létě pak sbíráme dozrávající semena do naší semenné banky. A přes zimu sestavuji katalog sesbíraných semen, tzv. Index Seminum, podobně jako jiné botanické zahrady. Podle těchto katalogů potom v předjaří funguje vzájemná výměna semen jednotlivých druhů kvůli rozšíření sbírek. Během roku se účastním taky setkávání odborné skupiny pro ochranu genofondu, která působí při Unii botanických zahrad, a zabývá se záchrannými či zásobními kultivacemi vzácných druhů rostlin.

Co tě na práci baví a co ne?
Baví mě pestrost práce. Naopak mě moc nebaví monotónní sběr semen rostlin, který je především v létě hlavní náplní dne.

Jaké 3 dovednosti v práci využíváš nejčastěji?
Znalost druhů rostlin a latinského názvosloví, zahradnické znalosti a praktické dovednosti.

Co bys vzkázala těm, kteří uvažují o roli botaničky? Co je dobré umět a kdo se na pozici hodí?
No, není botanička jako botanička, trochu jiná je určitě práce v botanické zahradě, a pak třeba na městském úřadě. Já věřím tomu, že když člověka práce baví, tak mu potom i jde. Když je práce koníčkem, nekončí pro vás po pracovní době, jste v pracovním nasazení víceméně pořád. Co se týká botaniky, tak to platí určitě, protože rostliny jsou prostě skoro všude. Určitě je dobré hodně chodit do terénu, prozkoumávat různé biotopy, určovat neznámé rostliny. Podle mě je ale také nesmírně užitečné mít zahradu a vše si rovnou „osahat“. To se o rostlinách naučíte totiž opravdu mnoho, a nejen o těch okrasných. Naučíte se například, jak vypadají jejich semínka a mladé semenáčky, jaké druhy se dobře přesévají, jaké jsou jejich stanovištní nároky anebo třeba jejich životní cykly.

Jaký krok v kariéře vnímáš pro tebe osobně jako nejdůležitější?
To, že jsem kdysi dávno před lety udělala přijímací zkoušky na Přírodovědeckou fakultu, a že jsem si zvolila obor, který mě stále baví.

 O přesahu práce do běžného života

„Věnuji se jí třeba při pěších túrách, na kole, na koni, i při jízdě autem stále koukám po kytkách! Ani na dovolené si od botaniky neodpočinu (smích).

Věnuješ se botanice i mimo práci v soukromém životě?
Jak už jsem zmínila, rostliny člověka doprovází téměř všude, takže ano. Věnuji se jí třeba při pěších túrách, na kole, na koni, i při jízdě autem stále koukám po kytkách! Ani na dovolené si od botaniky neodpočinu (smích). Tak už to botanici holt mají. Vedle práce v Botanické zahradě uplatním znalost rostlin i ve své živnosti, když navrhuji přírodní zahrady, při pěstování květin do řezaných kytic, nebo při přírodovědných vycházkách pro školy a veřejnost.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info