Jak ses dostala k práci lektorky v lanovém centru?
Hned na jaře v prvním ročníku na VUT jsem se na doporučení kamarádky přihlásila do Lanového centra (LC) PROUD na Lesné, kde probíhal nábor instruktorů – a ono to vyšlo. Beru to jako jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě. Nejde o klasickou brigádu, kam přijdete, odpracujete si to své, dostanete peníze a jdete domů. V lanáči se člověk stane součástí skupiny, která ho neskutečně ovlivní. Spoustu dovedností a schopností jsem se přímo či nepřímo naučila právě díky příležitostem a podpoře k osobnímu růstu ať už od vedení nebo díky skupině instruktorů. Když si člověk zvykne na firemní kulturu, která je v lanáči a pak získává zkušenosti i jinde, občas se nestačí divit. Jak řekla kdysi jedna instruktorka: „Pokud chcete pouze peníze, lanáč není pro vás. Bonusem u této brigády je obrovský lidský a osobností růst a skvělé zážitky.“ A já se pod to můžu jen podepsat, neb v lanáči právě zavírám 13. sezónu.
Jaká je tvá náplň práce v lanovém centru? Co tě na ní baví a co ne?
Náplň práce instruktora LC je velmi pestrá. V základu jde o provedení skupiny programem vzájemného lezení. Na to ale instruktor potřebuje umět a znát nejen spoustu bezpečnostních pravidel, ale zvládnout i skupinu jako takovou. Je rozdíl, jestli vám na program přijde třída třiceti 12letých dětí nebo firemní skupina. Člověk se v lanáči může realizovat i na speciálních programech jako jsou příměstské tábory, adaptační kurzy… Baví mě ta rozmanitost. Žádný program není stejný.
Jaké 3 dovednosti v práci využíváš nejčastěji?
Těžko vybrat 3 hlavní, protože jde o práci s lidmi, kde se využívá celá paleta soft skills. Za mě asi nejvíce využiji komunikační dovednosti, schopnost práce se skupinou a zodpovědnost.
Co bys vzkázala těm, kteří uvažují o roli lektorky v lanovém centru? Co je dobré umět a kdo se na pozici hodí?
Spousta věcí se dá naučit, takže je důležité se nebát a zkusit to. Podle mě je podmínkou chuť pracovat s lidmi a počítat s tím, že to někdy může být náročné.