Vyjel jsi v průběhu studia na studijní nebo pracovní stáž?
Ne, ale myslím si, že to zpětně byla chyba. Protože studium je zlomkem toho, jak to reálně v praxi chodí. Je rozhodně dobré se s praxí setkat co nejdříve, ať už v místním klubu nebo i v zahraničí, kde to mohou dělat jinak. Tím si člověk zajistí přehled a může ve své profesi přicházet s kreativními nápady.
Dělal jsi při studiu něco navíc?
Ano, v bakalářském studiu jsem pracoval jako skladník a ve třetím ročníku jsem v rámci povinné praxe navštěvoval hokejisty juniorské kategorie s cílem pozátěžové regenerace. Díky této praxi jsem se setkal s kondičním trenérem, který mi poté nabídl pozici asistenta kondičního trenéra pro hokejovou mládež. Proto jsem následně navázal na nově otevřené magisterské studium Kondiční trenér, kde jsem mohl spojovat teorii s praxí.
Jak bys popsal svůj běžný pracovní den? Co vše dělá kondiční a osobní trenér?
Z mé zkušenosti z hokeje je kondiční trenér středobodem celého tréninkového a regeneračního procesu. Má na starost všechny hráče a každý je jiný. Různí se somaticky, zdravotní historií, tréninkovým věkem, znalostmi ve výživě a regeneraci, temperamentem apod. Po trenérovi se vyžaduje, aby všechny hráče po výkonnostní stránce co nejlépe připravil, proto kromě kondice musí edukovat hráče i ve výživě, suplementaci a regeneraci. Stará se o zraněné hráče, kteří podstoupili rehabilitace s fyzioterapeuty a konzultuje s trenéry ledního hokeje plánování mikrocyklů.
Jaké dovednosti na tvé pozici nejčastěji využíváš, a naopak, jaké dovednosti cítíš, že ti chybí?
Dříve jsem působil ve výkonnostním sportu, teď se více zaměřuji na běžnou populaci, která je potřebami velmi odlišná. Sportovec má za cíl dosahovat co nejlepších výsledků, kdežto běžný člověk se chce zbavit chronické bolesti a vybudovat si zdravý návyk k pohybu. Proto si teď rozšiřuji znalosti v oblasti rehabilitace, kompenzace, diagnostiky a biomechaniky.
Myslíš si, že tě vystudovaný obor dostatečně připravil do pracovního procesu?
Těžko říct, protože jsem měl souběžně s výukou ve škole velmi kvalitní praxi. Dokonce si troufám tvrdit, že pracovní proces mě dostatečně připravil na vystudování oboru (smích). Ale jedná se pouze o můj případ, magistra jsem studoval dálkově, kde se z důvodu nižší časové dotace počítá se samostudiem.
O profesi trenéra
„Nejnáročnější je vysoká individualita potřeb každého klienta, každý vás vyhledává zcela z odlišného důvodu, neexistuje univerzální recept, cvik nebo trénink, který pomůže všem.“