Práce provozního ředitele je o hledání balancu svobody v práci a efektivity

16. 11. 2023 Markéta Šeptunová FSS

V rozhovoru se dočteš

  • Jaké profese si můžeš vyzkoušet ve studentském spolku?
  • Kdy se hodí studovat kombinaci vícero oborů?
  • Proč jsou v agentuře správně nastavené procesy klíčové? 

Podle čeho jsi vybíral obor na vysoké škole?
Ovlivnil mě ideál investigativního novináře. Hltal jsem všemožné investigativní časopisy například Respekty nebo Týden. Tento svět mě hrozně bavil. Až posléze jsem zjistil, že to není tak růžový, jak to od stolu, kdy si dáváš kafe a čteš Respekt, vypadá (smích).

Žurnalistiku jsi vystudoval v kombinaci s Politologií.
Ano, to byl i hlavní důvod, proč jsem nešel studovat do Prahy, ale dal jsem přednost Brnu. Karlova univerzita nenabízela studium dvouoborové Žurnalistiky. Pro práci novináře mi přišlo užitečné mít politologický background, a proto jsem si vybral MUNI.

O přínosech aktivit navíc

Myslím, že mimoškolní aktivity byly minimálně stejně důležité jako samotné studium.

Bez popisku

O Vojtovi

Mgr. Vojtěch Šmíd
LinkedIn


Vojtěch Šmíd se ve světě marketingových agentur pohybuje téměř 10 let. Začínal jako projektový manažer a postupně se propracoval přes ředitele obchodu až na pozici CEO. Už více než rok se stará o provoz agentury Better. Na bakaláři spoluzaložil Masarykovu studentskou unii (MUNII)největší studentský spolek na univerzitě. Baví ho sport, cestování, hory a příroda.

Pracuje jako

Profese: Provozní ředitel

Konkrétní název Vojtovy pozice: COO

Dělal jsi při studiu něco navíc?
Během studia se celkem rychle rozplynuly mé novinářské ideály a uvědomil jsem si, že k tomu, abych měl dobré uplatnění, je potřeba být aktivní i mimo školu. Myslím, že mimoškolní aktivity byly minimálně stejně důležité jako samotné studium. Možná i důležitější. Angažoval jsem se ve studentských spolcích a koncem bakaláře jsme s kamarádem založili MUNII. V té jsem působil jako viceprezident a na starost jsem měl eventy, fundraising a řízení projektů. To byl vlastně i důvod, proč jsem po státnicích začal pracovat jako projekťák. Z hlediska zkušeností a mého rozvoje byla MUNIE opravdový katapult, který mi hodně pomohl v hledání práce a budoucí kariéře.

Jaká je náplň tvojí práce na pozici COO? Co tě na ní baví a co ne?
Práce v agentuře je „people business“. Je hodně o kontaktu a práci s lidmi. To je jeden aspekt a gró mé pozice. Ten druhý je procesní. Dobrá agentura se pozná podle kvalitních lidí a dobře zvládnutých procesů. Není jednoduché, když máš desítky klientů, skloubit rozumné dodací lhůty, výstupy v dobré kvalitě a zaměstnance, kteří se nehroutí. Když to shrnu, práce COO je o hledání balance svobody v práci a efektivity. Víc si užívám práci s lidmi než sledování čísel. Monitoring a vyhodnocování efektivity beru jako nutnost, aby vše dobře fungovalo.

O firemní struktuře

V Better se snažím, aby byla firemní struktura plochá a nepanovala v ní neprostupná hierarchie.

Jak konkrétně přistupuješ k řízení agentury a co považuješ za klíčové?
V Better se snažím, aby byla firemní struktura plochá a nepanovala v ní neprostupná hierarchie. Do vedení firmy zapojuji i teamleadery. Jednotlivé týmy mají do jisté míry svoji autonomii a samy si řeší svůj provoz. Zároveň to ale dohromady musí dávat smysl a fungovat jako celek.

Jaké 3 dovednosti v práci využíváš nejčastěji?
Aktivní naslouchání, prioritizace a vyjednávání.

Co bys vzkázal těm, kteří uvažují o roli COO? Co je dobré umět a kdo se na pozici hodí?
Můžu mluvit pouze ze zkušenosti provozního ředitele v agentuře. Pokud někoho baví práce s lidmi a užívá si, když je každý pracovní den pestrý, doporučil bych mu práci specialisty v agentuře nebo projekťáka, na které jsem začínal já. Ve chvíli, kdy zjistí, že mu to dává smysl, je systematický a v agenturním prostředí se mu dobře funguje, myslím, že by mu mohla sedět i pozice provozního ředitele.

Ve své práci musíš být neustále efektivní a organizovaný. Je nějaký aspekt v tvém soukromém životě, kde jsi chaotický a neefektivní (smích)?
Velice neefektivní, líný a neorganizovaný jsem ve všem, co se týče fungování v domácnosti. Ať se jedná o uklízení, vaření nebo manuální práce. Na to jsem trošku marnej (smích).


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info