Na odmítnutí dokážu reagovat. Důležité je vědět, že je běžnou součástí mé práce

18. 3. 2024 Markéta Šeptunová FSS

V rozhovoru se dočteš

  • Proč byla FSS pro Martinu až druhou volbou?
  • Jak si nebrat odmítnutí při práci fundraisera*ky osobně?
  • Jak se česká společnost staví k tématu ochrany životního prostředí?

Podle čeho jsi vybírala obor na vysoké škole?
Fakulta sociálních studií (FSS) nebyla mojí první volbou. Střední školu jsem absolvovala v Plzni, takže jsem vysokou začala studovat také tam – obor Cizí jazyky pro komerční praxi. Velmi brzy jsem ale zjistila, že to není ono (smích) a začala jsem hledat, kam jinam bych mohla jít studovat. Stalo se mi, že jsem si nevybrala hned napoprvé dobře, proto oceňuji, že díky rozhovorům s absolventy mají studenti možnost zjistit, co ostatní vystudovali a jaká cesta je k tomu vedla.

Proč sis zvolila kombinaci Environmentálních studií s Politologií?
Věděla jsem, že nechci studovat v Praze, protože mi nebyla blízká. Od spolužáka z gymnázia jsem se dověděla, že v Brně existuje FSS. Začala jsem si o ní zjišťovat více informací a celý koncept fakulty mi přišel sympatický. Environmentalní studia a celkově ochrana životního prostředí ze sociovědního pohledu mi byla velmi blízká a sympatická – toto téma je moje srdcovka. O čem bude Politologie jsem tušila a tuto kombinaci jsem si zvolila, protože byla otevřená a zaujala mě. Na navazujícím magistrovi jsem pokračovala ve studiu Envira, ale nedokončila jsem ho. Už na gymnáziu se očekávalo, že budeme pokračovat na vysokou školu, což jsem udělala a velmi mě to posunulo a jsem vděčná, že jsem mohla studovat tam, kde jsem studovala. Na magistrovi pro mě osobně už nebylo tolik důležité uzavřít ho oficiálně titulem.

Jak vypadá běžný den fundraiserky? Co tě na práci baví a co ne?
Každý den je trošičku jiný, ale většinou se moje dopoledne skládá z účasti na schůzkách různých týmů, kde se domlouvá agenda na komunikaci na následující týden nebo dva. Mívám schůzku i s IT týmem vývojářů, kde řešíme jejich úkoly. Poté mám sraz se svým týmem, kde si předáváme informace o tom, co se děje.
Jsem součástí reportovacích schůzek a strategičtějšího plánování agendy, protože jsem na pozici vedoucí týmu, což v překladu znamená role ve vyšším managementu, takže má práce je hodně o předávání informací, strategickém plánování a vedení týmu. Schůzky máme naživo v kanceláři nebo online, protože fungujeme v hybridním režimu. Hodně mých kolegů pracuje i jinde než v Brně a hodně z nás pracuje i pár dní v týdnu z domu, což beru jako benefit oproti jiným organizacím nebo firmám.

  O projevech dobrého fundraisingu

Je důležité mít od dárců neustále zpětnou vazbu a komunikovat s nimi. Individuální fundraising je o budování vztahů a ty vyžadují konstantní péči a pozornost.

Bez popisku

O Martině

Bc. Martina Hlavatá
LinkedIn


Martina působí v Hnutí DUHA od roku 2014, kde se přes přímé oslovování potenciálních dárců na ulici propracovala až k úspěšnému vedení celého týmu fundraiserek. S kolegy a kolegyněmi usiluje o to, aby co největší část příjmů Hnutí DUHA pocházela z toho nejprůhlednějšího, a přitom nejstabilnějšího zdroje – z příspěvků české veřejnosti. Mimo pracovní prostředí se s láskou věnuje ekologickému zahradničení na svém balkoně a ráda objevuje krásy okolní přírody, když pěšky putuje s batohem po krajině.

Pracuje jako

Profese: Fundraiserka

Konkrétní název Martininy pozice: Vedoucí individuálního fundraisingu

Oslovuješ ještě aktivně dárce?
Já sama už to nedělám, ale většinou lidem z mého týmu pomáhám se strategií jak na to, protože jsem si v mých předešlých rolích většinu metod vyzkoušela. Je důležité mít od dárců neustále zpětnou vazbu a komunikovat s nimi. Individuální fundraising je o budování vztahů a ty vyžadují konstantní péči a pozornost.

Jaké 3 dovednosti v práci využíváš nejčastěji?
Kritické myšlení, propojování informací do souvislostí a za důležité a potřebné považuji i být občansky aktivní – to jsem si odnesla ze svého studia.

Co bys vzkázala těm, kteří uvažují o roli fundraisera*ky? Co je dobré umět a kdo se na pozici hodí?
Strašně záleží, jaké oblasti se budete věnovat. Já konkrétně mám na starost individuální fundraising, který je o práci s lidmi a budování vztahů. Měly by vás bavit rozhovory s lidmi, kteří jsou vaši dárci, nebo chcete, aby se jimi stali. A ideálně by pro vás mělo být srdcové téma, kterému se věnuje organizace, pro kterou děláte.

  O mindsetu při práci fundraiserky

Pro mě bylo důležité si uvědomit, že v momentě, kdy mluvím s lidmi, nevystupuji sama za sebe, ale jsem v roli.

K práci ve fundraisingu neodmyslitelně patří i odmítnutí. Jak ses s ním naučila pracovat?
Pro mě bylo důležité si uvědomit, že v momentě, kdy mluvím s lidmi, nevystupuji sama za sebe, ale jsem v roli. Nebrat si urážky a odmítnutí osobně, ale vědět, že nijak nesouvisí konkrétně se mnou, ale jde pouze o komentář, který se mě netýká. Když s tímto umím vědomě pracovat, na odmítnutí dokážu reagovat. Důležité je vědět, že je součástí mé práce a je běžné. A navíc, když vás lidé odmítnou opakovaně, už to neberete až tak tragicky, protože víte, že se to děje a je to při komunikaci s lidmi normální.

S lidmi si přes 10 let povídáš o důležitosti ochrany životního prostředí. Máš pocit, že toto téma stoupá na atraktivitě?
To se špatně vyhodnocuje, ale obecně má česká společnost ráda přírodu a záleží jí na ní, ale každý se k tomu, co je potřeba změnit, staví jinak. Myslím si, že od té doby, co pracuji v Hnutí DUHA, se toto téma zviditelňuje a debata se od praktické pomoci přesouvá více k systémovým změnám. Téma ochrany životního prostředí je pořád silné, v české společnosti rezonuje a pro mnoho lidí je důležité.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info