Novinky v mikrobiologii
Oddělení mikrobiologie přidává na své sociální sítě různé zajímavosti a novinky ze světa mikrobiologie. Můžeš se taky mrknout na jejich YouTube video například o tom, proč kyne těsto.
V rozhovoru se dočteš
Podle čeho sis vybírala obor na vysoké škole?
Už od mala jsem měla ráda biologii, hlavně zvířata, ale rostliny taky. Doma jsem měla na starost králíky a na zahradě mi rodiče vyčlenili záhonek, kde jsem si dělala botanické pokusy. Křížila jsem barevně některé okrasné rostliny, hlavně gladiol. Dokonce jsem měla zabalené opylené květy tak, aby na ně už nemohly sedat včely a neopylovaly je něčím jiným (smích). Taky jsem měla psa a chodila s ním do kynologického kroužku. Tak to byli moje začátky s biologií. Na gymnázium jsem pak šla s myšlenkou, že na vysokou školu půjdu na veterinu, nakonec jsem šla ale na biologii. Ve třetím ročníku na bakaláři jsem se dostala na exkurzi do mikrobiologické laboratoře, a věděla jsem, že tohle je ono, že tohle budu dělat. Mikrobiologie se mi nakonec stala celoživotním koníčkem.
Dělala jste při studiu něco navíc? Jako brigády, spolky, Erasmus, stáže…
V době, kdy jsem studovala, ještě nebylo zvykem chodit na brigády. Ale v rámci oborů jsme jezdili na exkurze, kde jsme poznávali rostliny v lese, sbírali a určovali houby, a taky ryby. Pamatuju si, že jsme většinou na tyto exkurze měli velice zapálené biology, kteří nám s nadšením ukazovali každou rostlinu nebo zvíře, a jejich nadšení se na mě přenášelo (smích).
Už máš za sebou dlouhou pracovní dráhu mikrobiologa, jakými pracovními pozicemi sis až doteď prošla?
Po škole jsem nastoupila do mikrobiologické laboratoře Krajské hygienické stanice v Trutnově, kde jsme zkoumali klinické vzorky od lidí z nemocnice nebo od doktorů. Tam jsem byla deset let. Po přestěhování jsem krátce působila na domě pionýrů, kde jsem měla na starost přírodovědný úsek. Takže jsme s dětmi chodili na vycházky na sběr přírodnin, pěstovali rostliny a starali se o rybičky. A pak jsem nastoupila na Krajskou hygienickou stanici ve Zlíně do mikrobiologické laboratoře specializované na vyšetření vod. Tam jsme kontrolovali čistotu pitné a povrchové vody, kontrolovaly se koupaliště atd. V té době jsem si dodělala doktorát z mikrobiologie a mohla tak začít dělat vedoucí v Oddělení mikrobiologie životního prostředí. Mimo vzorků od pacientů jsme v tomto úseku prováděli taky kontrolu budov, kde se zpracovávali třeba jogurty, sýry atd. V rámci této práce jsem se dostala i do plesnivých bytů, kam nás volali, protože obyvatelé bytu měli zdravotní problémy. V té době jsem taky dostala nabídku, abych externě vyučovala na střední a vyšší odborné zdravotnické škole. A tam jsem učila mikrobiologii, hygienu a epidemiologii.
O konzultanské činnosti
„Doma si pomocí mikroskopu vyhodnotím, co to je a jak moc je ten nález závažný a poté doporučím, jakým způsobem mohou ten byt plísně zbavit a jak rychle je potřeba to udělat.“
RNDr. Anna Skálová
Anna Skálová je se svou celoživotní pracovní dráhou mikrobiologa důkazem, že když se člověk v oboru najde, může jej dělat celý život. Momentálně už vykonává pouze soukromé poradenství, až do teď však působila na velkém množství pozic spadajících do mikrobiologie. Mimo práci je Anna nadšený chovatel zvířat, momentálně má dvě kočky, korely a taky rybičky.
Profese: Mikrobioložka
Jaká je náplň tvojí současné práce?
V době, kdy jsem odešla z hygienické stanice a zůstala jen učit, jsem si založila živnostenský list v oblasti poradenské a konzultační činnosti, zpracování odborných studií a posudků, testování analýzy, měření a kontrol. V rámci toho navštěvuji rodinné domky, kam si mě zavolají, protože mají plísně a kde si odeberu vzorek. Doma si pomocí mikroskopu vyhodnotím, co to je a jak moc je ten nález závažný a poté doporučím, jakým způsobem mohou ten byt plísně zbavit a jak rychle je potřeba to udělat. Některé plísně jsou totiž vysloveně patogenní a samy od sebe mohou vyvolat nemoci. Takhle se mi neozývají jenom rodiny, ale třeba taky dětští lékaři, že mají jejich pacienti kožní problémy a že by to mohlo být způsobeno prostředím, kde žijí. Momentálně už pár let neučím a dělám pouze zmíněné poradenství.
Co tě na práci baví a co ne?
Myslím si, že už na škole jsem získala nadšení, že mě to baví a je to můj koníček. Takovou trochu nepříjemnou věcí je neustálé nebezpečí, že něco chytím, protože pracuji s patogenními látkami. A taky je to práce velmi náročná na oči. Ale na druhou stranu, člověk se cítí skvěle, když ráno zpracuje vzorky a celý den je napjatý, co z toho vyleze. A je taky opravdu moc dobrý pocit, když doporučíte doktorovi postup na základě výsledků léčení, a ono to opravdu zabere.
Napadá tě nějaký úspěch v práci, který byl pro tebe důležitý?
Oční lékař mi kdysi poslal vzorek jedné holčičky, která měla velké problémy s očima. Nemohli přijít na to, co ty obtíže způsobuje. Jiné laboratoře jim nedokázaly dát odpověď, a tak se obrátili na nás. My jsme tu příčinu odhalili a doporučili léčbu, a skutečně to pomohlo. Tak toto byl případ, kdy jsem si říkala, že jsem lidem opravdu pomohla. A takových případů bylo víc.
Jaké 3 dovednosti v práci využíváš nejčastěji?
Řekla bych, že nejvíc využívám mikroskopování, hygienické návyky a trpělivost.
Co bys vzkázala těm, kteří uvažují o roli mikrobiologa? Co je dobré umět a kdo se na pozici hodí?
Doporučila bych to každému, kdo má zájem o biologii. Mikrobiologie je o organismech, i když o velice malých. A hodí se na to člověk, který má rád čistou a pravidelnou práci a chce zažívat pocit napětí z výsledků. Ale taky je potřeba mít trpělivost, protože musí čekat, než mu nějaký výsledek vyleze, aby věděl, jak s tím dál pracovat. A taky někdo, kdo dbá na hygienu, protože při této práci je potřeba udržovat neustále čistotu svých rukou i pracovního prostředí.
Mgr. David Kovář, Ph.D. | Biochemik
Mgr. Soňa Sargánková | Učitelka matematiky a biologie na gymnáziu