Jak na kariérní plánování?
Nevíš, jak se rozhodnout o své budoucnosti? Poslechni si podcast a vytvoř si kariérní plán. Nebo se stav do Kariérního centra na konzultaci.
V rozhovoru se dočteš
Podle čeho sis vybírala obor na MUNI?
Chtěla jsem studovat něco zajímavého (ekonomie) spolu s něčím, co je dobře uplatnitelné (informatika) a co mi zároveň relativně šlo a bavilo mě to.
Dělala jsi při studiu něco navíc?
Závodně jsem se věnovala tanečnímu sportu, což člověka naučí pracovat k vytyčenému cíli a efektivně řídit svůj čas. Vedle toho jsem jeden čas měla brigádu v Siemensu, kde jsem automatizovala nástroj na kalkulaci výrobních nákladů (rozuměj psala funkce a makra v Excelu (smích)). Několik semestrů jsem i pomáhala s výukou ve dvou předmětech - na Fakultě Informatiky a Ekonomicko-správní fakultě.
Jaká je tvoje náplň práce na pozici produktové manažerky? Co tě na ní baví a co ne?
Typicky má produktový manažer na starosti produkt nebo službu a definuje, jaké vlastnosti (features) by produkt měl mít na základě toho, jaké jsou potřeby zákazníků, co nabízí konkurence a kam se vyíjí trh. Podle toho potom prioritizuje požadavky a zadává je týmu, který produkt vytváří nebo vylepšuje.
Já mám ale primárně na starosti specifickou oblast zvanou End of Life (EOL) – řeším tedy, jak nastavit pravidla ukončování verzí aplikací nebo i celých produktů. Například jsem vylepšovala firemní EOL politiku nebo teď definuju a domlouvám nastavení procesů pro ukončování produktů a verzí napříč firmou.
Jaké 3 dovednosti v práci využíváš nejčastěji?
Komunikaci, argumentaci, prioritizaci.
O předpokladech
„Tuto roli doporučuju zvážit ať už na začátku kariéry, nebo jako roli, ke které se lze postupně dopracovat například po zkušenostech ze softwarového vývoje.“
Ing. Lenka Dobešová
LinkedIn
Lenka pracuje téměř dva roky v softwarové firmě ESET, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost. Po studiu to pro ni byla skvělá příležitost jak rozvíjet své schopnosti v mnoha doménách, získat praktický rozhled v úspěšné mezinárodní firmě a zároveň dělat práci, která má hlubší smysl a pozitivní dopad. Je přesvědčená, že zvyšování efektivity IT firem je důležité pro úspěšnější a rozsáhlejší digitalizaci ve světě.
Profese: Produktová manažerka
Konkrétní název Lenčiny pozice: Product Manager
Co bys vzkázala těm, kteří uvažují o roli produktového manažera? Co je dobré umět a kdo se na pozici hodí?
Určitě je to zajímavá role, ve které se člověk může realizovat a rozvíjet v mnoha dovednostech jako například v komunikaci, vyjednávání, analýze konkurence, kvalitativním a kvantitativním výzkumu, plánování v podobě sestavování roadmap nebo v prioritizaci při sestavování backlogu. Zároveň má produktový manažer reálný dopad na firmu i zákazníky. Tuto roli doporučuju zvážit ať už na začátku kariéry, nebo jako roli, ke které se lze postupně dopracovat například po zkušenostech ze softwarového vývoje.
Pro práci produktového manažera v IT je užitečné umět argumentovat a opodstatnit si požadavky, které potom kladete na ostatní týmy a vyjednáváte o nich se stakeholdery. Konkrétní znalosti z oboru se dají doučit. Pokud vás při studiu nebo psaní diplomky bavil výzkum, ať už kvalitativní nebo kvantitativní, jako produktový manažer máte možnost se mu věnovat.
Pro tuto pozici není nutné mít vystudovanou informatiku nebo podnikové hospodářství – někteří moji kolegové mají vystudované například letecké inženýrství nebo marketing (smích). Nebudu ale zapírat, že znalosti z podnikové informatiky mi v každodenní práci výrazně pomáhají.
Jaký byl v tvém ročníku poměr žen a mužů studujících podnikovou informatiku? Stále platí, že k informatice to táhne spíše muže?
V našem ročníku na magisterském studiu to bylo přešně půl na půl, ostatní ročníky to ale nejspíš měly jinak. Kažodpádně na ženu na Fakultě informatiky nebo v IT firmě se už rozhodně nehledí jako na nadpřirozený úkaz (smích).V dnešní době existuje i spousta organizací a programů podporujících holky v IT jako například Czechitas nebo školení Security girl přímo od ESETu. Na druhou stranu podle mě není dobré každou ženu do IT nebo technických oborů nutit, pokud samy nechtějí, jinak se můžou po letech ocitnout v práci, která je nebaví.
Z osobní zkušenosti ještě musím dodat, že v ESETu jsem vůbec neměla potíže s respektem do kolegů kvůli tomu, že jsem žena. Daleko víc se hledí na pracovní zkušenosti, znalosti a argumentaci na základě faktů v konkrétních situacích.