Máš podnikatelský nápad?
Zapoj svůj podnikatelský nápad do soutěž Start Your Business, kde získáš zpětnou vazbu od profíků a zároveň můžeš vyhrát i finanční podporu pro svůj plán.
V rozhovoru se dočteš
Podle čeho sis vybíral obor na MUNI?
Při pohledu zpět si říkám, že jsem ani nevěděl, co chci, i přesto, že jsem si myslel, že to vím (smích). Když mi bylo 16 nebo 17 let, toužil jsem po tom být svým vlastním pánem a mít vlastní podnikání. Začal jsem ještě před nástupem na vysokou školu podnikat a založil jsem si dva internetové obchody fungující na obchodním modelu dropshipping, na který jsem později napsal i bakalářskou práci. Internetové podnikání sice úplně nevyšlo, ale i nadále jsem chtěl studovat obor, který by byl co nejbližší podnikání, a proto jsem si vybral obor Podniková ekonomika a management.
Ve třetím ročníku bakalářského studia jsem ale začal pracovat v daňové kanceláři Czech Tax Advisors s.r.o. a přiblížil se daním. Z tohoto důvodu jsem si pro navazující studium zvolil obor Finance se zaměřením na finanční řízení, účetnictví a daně. Ti, kteří měli obor Finance již na bakalářském studiu, měli na navazujícím oproti mně v některých předmětech náskok. Přesto si myslím, že obor Podniková ekonomika a management na bakaláři dá člověku tak nějak všeobecný ekonomický rozhled. Pokud jde o výběr práv, tam byla moje cesta přímočařejší. Jsem z rodiny právníků, proto jsem měl k právu blízký vztah, ale také ekonomie a právo jsou dva nerozlučné komplementy, které se navzájem doplňují. Takže jak je vidět, svoje životní směřování jsem v průběhu několika málo let několikrát přehodnotil. Kdybych se měl vrátit zpět v čase, znovu bych ale zvolil MUNI.
Ing. David Rydlo
LinkedIn
David Rydlo je absolventem Ekonomicko-správní fakulty a současně studentem Právnické fakulty, kde mu zbývá dostudovat poslední dva roky na oboru Právo a právní věda. Už během studií začal pracovat jako daňový konzultant v poradenské společnosti BDO Czech Republic. Vedle práce a školy se věnuje thaiboxu, hře na klavír, čtení a rád cestuje. Je přesvědčen o tom, že právě humor je lék na to, aby věci šly snadněji od ruky.
Profese: Daňový poradce
Konkrétní název Davidovy pozice: Daňový konzultant
Dělal jsi při studiu něco navíc?
Na bakalářském studiu jsem absolvoval kurz PodnikniTo!, který byl pořádán na Ekonomicko-správní fakultě a který učil, jak rozjet vlastní podnikatelský nápad, aniž by člověk musel prodat svou ledvinu (smích). Ve třeťáku jsem začal už i pracovat v daňové kanceláři Czech Tax Advisors s.r.o. na pozici daňového asistenta a v pátém ročníku jsem nastoupil na pozici daňového konzultanta do BDO Czech Republic s.r.o., kde pracuji dodnes.
Jaká je tvá náplň práce na pozici daňového konzultanta? Co tě na ní baví a co ne?
Náplní práce není jen daňová problematika, nýbrž i účetnictví. Především připravuji podklady a přiznání k dani z příjmů právnických osob, fyzických osob a DPH, dále vedu účetnictví některých klientů v různých účetních softwarech a občas řeším i specifické daňové otázky klientů. Cílem je jednak správně zpracovat daňová přiznání, ale zároveň klientům poradit daňově nejvýhodnější cestu k jejich cílům. Na práci se mi nejvíce líbí samostatnost a různorodost řešených problémů. Naopak se mi nelíbí, že většinu času neopustím kancelář a s klienty mockrát do kontaktu nepřijdu. To se ovšem odvíjí od postavení ve společnosti, manažeři s klienty navazují více kontaktu.
Jaké 3 dovednosti v práci využíváš nejčastěji?
Účtování, práce s Excelem, analýza dokumentů, a ještě jednou práce s Excelem (smích).
O nelekhých začátcích
„Problematika je strašně obsáhlá, proměnlivá a vždy je co nového se učit. Ono to však po nějaké době do sebe vše začne zapadat. Také se nenechte odradit tím, že zpočátku budete dělat jen určitou problematiku a budete mít pocit, že vám to nedává smysl.“
Co bys vzkázal těm, kteří uvažují o roli daňového konzultanta? Co je dobré umět a kdo se na pozici hodí?
Nebojte se toho! Když se s účetnictvím a daněmi člověk setká v praxi poprvé, je jak Alenka v říši divů a má pocit, že vůbec nic neumí. Problematika je strašně obsáhlá, proměnlivá a vždy je co nového se učit. Ono to však po nějaké době do sebe vše začne zapadat. Také se nenechte odradit tím, že zpočátku budete dělat jen určitou problematiku a budete mít pocit, že vám to nedává smysl. Čím více oblastí takto člověk projde a bude řešit sám, tím větší smysl mu práce bude dávat.
Na tuto práci je dobré rozumět principům účetnictví a nebát se otevřít zákon. Nejdůležitějším faktorem je ale pečlivost a svědomitost daňového konzultanta, protože chyba může stát klienta i miliony. Na pozici se podle mě hodí nejvíce analytičtí typy lidí.
K ekonomce sis přidal i práva. Jakému směru se plánuješ věnovat – ekonomickému nebo právnickému?
Sám sebe více považuji za právníka než za ekonoma. Po ukončení studia bych ale rád propojil znalosti nabyté z obou škol a současné práce v daňovém poradenství. Mohl bych tak řešit spory mezi finančním úřadem a klienty, případně i daňovou kriminalitu. Přece jen 90 % odsouzených za krácení daní se považují za nevinné.