Hledáš praxi v oboru?
Kariérní portál JobCheckIN ti pomůže najít práci, praxi či stáž ve tvém oboru. Získej relevantní zkušenosti už během studia!
V rozhovoru se dočteš
Podle čeho sis vybírala obor na MUNI?
Protože jsem se narodila předčasně, trápily mě zdravotní problémy, které mi pomohla vyřešit jedna skvělá paní fyzioterapeutka pomocí Vojtovy metody. Začala jsem se tedy více zajímat o to, co mi vlastně v dětství pomohlo k „normálnímu“ životu bez omezení. Odmalička jsem milovala pohyb a sport, takže Fyzioterapie na Fakultě sportovních studií pro mě byla jasnou volbou.
Dělala jsi při studiu něco navíc?
Souběžně se studiem jsem pomáhala v Paracentru Fenix a začínala pracovat u Slovenského národního para hokejového týmu, kde si mě vzal pod svá křídla jako mentor skvělý fyzioterapeut, který mě toho hodně naučil. K para hokeji jsem se vlastně dostala přes téma mé bakalářské práce, ve které jsem se zaměřila na „Úlohu fyzioterapeuta u para hokejistů“. Kromě toho jsem na začátku studia působila jako dobrovolnice v organizaci, která se věnuje (para) plaveckému výcviku lidí s různými typy tělesného postižení – Kontakt bez bariér v Brně.
Mgr. Zuzana Kršáková
LinkedIn
Zuzana Kršáková pracuje jako asistentka oboru Fyzioterapie na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně a také jako „fakultní“ fyzioterapeutka. Je také bývalá hokejistka, ale na stadionech „mrzne“ ráda dál, protože již několik let pracuje jako fyzioterapeutka Slovenské národní para hokejové reprezentace.
Profese: Fyzioterapeutka
O propojení bakalářky s praxí
„K para hokeji jsem se vlastně dostala přes téma mé bakalářské práce, ve které jsem se zaměřila na „Úlohu fyzioterapeuta u para hokejistů“.“
Jaká je tvá náplň práce na pozici fyzioterapeutky? Co tě na ní baví a co ne?
Mým úkolem je pomáhat lidem identifikovat příčinu jejich bolestí pohybového aparátu a vhodně zvolit léčebný plán tak, aby jim pomohl a podpořil je v dosažení cílů – ať už jde o bezbolestnou práci na oblíbené zahradě, maratonský běh nebo para hokejový zápas. V rámci již několikrát zmíněného para hokejového týmu s hráči také cestuji na soustředění a mistrovství světa. Například v roce 2022 jsme byli na paralympiádě v Pekingu. Na těchto sportovních akcích pomáhám hráčům s regenerací (masáže, kompenzační cvičení), doprovázím je při antidopingových kontrolách nebo v případě zranění během zápasů řeším s lékaři či záchranáři další postup a mnoho dalšího.
Jaké 3 dovednosti v práci využíváš nejčastěji?
Empatii, schopnost naslouchat druhým a schopnost povzbudit lidi v dosáhnutí jejich cílů.
Co bys vzkázala těm, kteří uvažují o roli fyzioterapeuta*ky? Co je dobré umět a kdo se na pozici hodí?
Rozhodně neváhejte a zkuste to, je to zajímavá práce, při které máte neustále možnost dále se vzdělávat, ať už formou různých kurzů, účastí na domácích či zahraničních konferencích atd., a poznáte spoustu podobně naladěných lidí, kteří navíc rádi pomáhají druhým.
Jak se cítí žena mezi tolika muži v mužském para hokejovém mužstvu?
(Smích), žena v para hokejovém týmu se cítí zajímavě, zvlášť tehdy, když má všem těm velkým chlapům něco rozkazovat a oni mají poslouchat (smích). Ale hlavně se cítí šťastně, že má kolem sebe tak skvělou partu lidí s bojovným a týmovým duchem, kteří jsou pro ni velkou inspirací v mnoha životních situacích.
Mgr. Marek Polach, Ph.D. | Sportovní trenér
Mgr. Radek Mlýnek | Specialista v oblasti výživy